Hurtigere kalibrering med 3D-print giver stor besparelse

Hurtigere kalibrering med 3D-print giver stor besparelse

Hurtigere kalibrering med 3D-print giver stor besparelse

3D-printede komponenter muliggør optimeret varmetransportdesign af produktionsudstyr, så Sens4 kan kalibrere deres måleinstrumenter to timer hurtigere end normalt. Med en kortere kalibreringsproces vil virksomheden nedbringe deres produktionsomkostninger mærkbart, lyder vurderingen efter et gennemført MADE demonstrationsprojekt.

Et optimeret, 3D-printet design resulterede i en løsning, hvor kalibreringstiden for Sens4’s sensorer er gået fra omkring 10 timer til omkring 8 timer pr. sensor, altså en reduktion på 20 procent.

Den danske virksomhed Sens4 fremstiller måleinstrumenter, der bl.a. kan måle temperatur og tryk med stor præcision. Specielt måling af undertryk, såkaldt vakuum, har Sens4 specialiseret sig i.

Måleinstrumenterne bruges i forskellige industrier, som f.eks. fremstilling af halvlederelektronik, overfladebehandlinger af optik, medicinalvarerproduktion og højteknologiske analyseapparater, såsom massespektrometre. Fælles for dem er, at de måler og styrer trykket i en given proces for at sikre høj kvalitet og ensartethed.

Læs hele artiklen her

Find Leverandører af Måleinstrumenter her

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger