Siemens i Danmark udnævner ny CEO

Siemens A/S er glade for at kunne meddele udnævnelsen af Andrea Waenerlund som ny administrerende direktør med virkning fra d. 1. oktober 2024.

Siemens A/S er glade for at kunne meddele udnævnelsen af Andrea Waenerlund som ny administrerende direktør med virkning fra d. 1. oktober 2024.

Siemens A/S er glade for at kunne meddele udnævnelsen af Andrea Waenerlund som ny administrerende direktør med virkning fra d. 1. oktober 2024. Andrea Waenerlund, der i øjeblikket leder Siemens Smart Infrastructure-forretningen i Danmark og Norden, overtager rollen fra Bjarne Lykke Sørensen, som forlader Siemens til fordel for en akademisk karriere. Andrea Waenerlund bliver den første kvindelige administrerende direktør i Siemens’ historie i Danmark, hvilket er en betydelig milepæl for virksomheden.

Andrea Waenerlund bibringer over 20 års erfaring, vigtig viden og en progressiv ledelsesstil til rollen som administrerende direktør for Siemens A/S. Hun vil som leder have en stærk fokus på samarbejde, empowerment af alle medarbejdere og en kundecentreret tilgang. Hendes vision harmonerer med virksomhedens fokus på innovation, stærke præstationer og fremragende resultater.

Jeg ser frem til at fortsætte min karriere i Siemens som administrerende direktør for Siemens A/S kombineret med min rolle som direktør for Smart Infrastructure i Danmark og i Norden. Vores virksomhed spiller en afgørende rolle, når vi i Danmark skal digitalisere og automatisere vores processer for at møde det stigende behov for et robust, sikkert og bæredygtigt samfund. Min ambition er at hjælpe vores kunder til at accelerere deres digitaliseringsrejse og forbedre effektiviteten, bæredygtigheden og konkurrenceevnen – alt sammen gennem en kundecentreret tilgang,” siger Andrea Waenerlund og fortsætter: “Jeg ser frem til at arbejde tæt sammen med vores talentfulde ledelsesteam, dygtige medarbejdere og til at bygge videre på et  stærkt fundament, der vil hjælpe os med at vokse og nå vores mål.

Andrea Waenerlund bliver den første kvindelige administrerende direktør i Siemens A/S’ historie, hvilket markerer en vigtig milepæl på vejen mod mangfoldighed og ligestilling på arbejdspladsen.

Bjarne Lykke Sørensen, nuværende administrerende direktør for Siemens A/S, siger: “Jeg er glad for at overlade direktørstolen til Andrea, velvidende at den vil forblive i meget kvalificerede hænder. Andrea har været hos Siemens siden september 2023 og har på kort tid vist sig at være en værdifuld tilføjelse til ledelsesteamet i Siemens A/S og Smart Infrastructure-forretningen både i Danmark og Norden. Hendes store erfaring og fremsynede tilgang vil være afgørende for den fortsatte vækst og udvikling af Siemens. Jeg er overbevist om, at takket være hendes lederskab vil virksomheden nå nye højder.

Med virkning fra d. 1. oktober vil Bjarne Lykke Sørensen begynde en ny karriere inden for den akademiske verden, og opfylde sin livslange ambition om at undervise MBA-studerende på EU Business School. Mikael Leksell, Nordisk CEO i Siemens siger: ”Jeg vil gerne udtrykke en hjertelig tak til Bjarne Lykke Sørensen for hans bemærkelsesværdige bidrag gennem hans 33 år lange karriere i Siemens. Under sin tid i Siemens har Bjarne Lykke Sørensen ydet markante bidrag til både vores organisation og vores kunders automatiserings- og digitaliseringsrejser. Vi er taknemmelige for den dedikation og det lederskab, Bjarne har vist gennem hans lange karriere i Siemens, og vi ønsker ham alt det bedste for fremtiden”.

LÆS også: Spar mere end 30 % og bliv ejer af din egen VPN-løsning fra Siemens
Siemens A/S's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger