AVN – Max Jac aktuator til ekstremt barske miljøer

Dette billede illustrere AVN – Max Jac aktuator til ekstremt barske miljøer

Ekstreme tests:
Producenten Thomson, som har udviklet Max Jac, udførte omfattende tests, hvor aktuatoren blev udsat for 500 timers ”salt-tåge-test”.

Aktuatoren er modstandsdygtig over for kontakt med salt, gødning, olie, syre og andre aggressive væsker.

Robust konstruktion:
Konstruktionen af MaxJac aktuatoren gør, at den kan operere i meget ”barske” miljøer.

Max Jac aktuatoren er udstyret med et korrosionsbestandig anodiseret aluminiumsgearhus samt et spindelrør af rustfrit stål, som beskytter trapez- eller kuglespindlen.

Optimal bevægelse:
Max Jac aktuatoren er forsynet med en DC motor.
Aktuatorens gear er garant for en glidende og ensartet bevægelse med en hastighed på op til 55 mm/sek. og en træk-/trykkraft på op til 800N.
Denne robuste konstruktion gør Max Jac aktuatoren særdeles velegnet til reguleringsopgaver.

Lille og handy:
Max Jac aktuatoren kan med fordel bruges i applikationer med snævre indbygningsmål, da den er lille og handy, selvom den har stor ydeevne og kapacitet.

Max Jac leveres med en slaglængde op til 300 mm, og gør den derfor ideel til entreprenørmateriel, landbrugsmaskiner, off-shore, marine, industri, levnedsmiddel.

Se Leverandører af Aktuatorer
Cookie-indstillinger