Belimo – Tætlukkende + sikker = kugleventil

Dette billede illustrere Belimo – Tætlukkende + sikker = kugleventil

Belimo har lavet en lille film, hvor vores kugleventil bl.a. sammenlignes med 2 år gamle sædeventiler. Forskellen er, at kugleventilerne er tætte, og de brugte sædeventiler lækker.

Kugleventiler afviser skidt

Det skyldes – i hvert fald delvist – at Belimos kugleventil er resistent over for skidt og urenheder, hvorimod sædeventilerne kan samle skidt, der efterhånden svækker deres evne til at lukke tæt. Blot en lille utæthed i en enkelt ventil giver mange kubikmeter spildt vand om året – og hvis du ganger op med antallet af ventiler i dit HVAC-system, kan dette tal blive astronomisk. Det spildte vand repræsenterer også et energitab i HVAC-systemet.

Fem års garanti på kugleventiler fra Belimo

Belimos kugleventiler er helt tætte. Også efter flere års brug – der er altid 5 års garanti på Belimos ventiler, motorer m.m. Hvis kugleventilerne udstyres med en af Belimos elektromekaniske aktuatorer, åbner og lukker de både hurtigt og effektivt. Og når motoren er lukket, er ventilen også lukket: Helt tæt og sikkert.

Se filmen med Belimos kugleventiler her

LÆS også: Belimo – Effektive zoneventiler på meget lidt plads
Belimo A/S's Firmaprofil
Cookie-indstillinger