Hoffmann Group udgiver 2018-2019 kataloget
Det opdaterede opslagsværk til metalindustrien udgør godt og vel 80.000 produkter indenfor kvalitetsværktøjer, værkstedsindretninger og personlige værnemidler (PPE). Ligesom forrige år er der igen mange nye produktnyheder fra Premium mærket GARANT. 2018/2019 kataloget tilbydes i 18 sprog, og er gyldigt fra d. 1. august 2018. Fra den dato vil alle artiklerne også være tilgængelige på Hoffmann Groups eShop: hoffmann-group.com.
”Sidste år lancerede vi med succes vores nye PPE katalogbind på markedet. I år har vi yderligere udvidet PPE sortimentet, og herudover også de 3 andre katalogbind med flere innovative produkter”, siger Martin Reichenecker, bestyrelsesmedlem og salgs- og marketingdirektør fra Hoffmann SE. ”For vores kunder bliver produktudvalget altid mere og mere vanskeligt, da produktudvalget på alle områder bliver større. Vi har derfor omhyggeligt udvalgt produkterne, for at gøre det endnu nemmere for vores kunder at vælge det rigtige værktøj.
Hoffmann Group har justeret katalogerne i samtlige produktområder, og tilføjet godt og vel 8000 nye produkter fra førende mærkeleverandører og fra Premium mærket GARANT. Mere end 60% af de nye produkter hører ind under kategorien ”spåntagning” – En af Hoffmann Groups kernekompetencer. Af nye innovationer indenfor spåntagning er der eksempelvis nye værktøjer fra produktfamilien ”GARANT Master” til højydelsesspåntagning herunder GARANT MasterTap og GARANT MasterTM til gevindbearbejdning.
Af yderligere nye innovationer er der Garant Xpent spænderen, der øjeblikkeligt kan spænde to arbejdsemner med en mellembakke. Også produktområdet ”hånd- og måleværktøj” kan tilbyde nye produkter fra GARANT. Fra GARANT er der eksempelvis blevet tilføjet en ny produktfamilie af digitale skydelærer til sortimentet. Produktområdet ”værkstedsindretning” er klar med deres første nye produkter fra den nye ”GARANT ”Gridline” serie, med selvkørende- og elektriske højdejusterbare arbejdsborde.
”Vores kunder ved, at de i Hoffmann-katalogerne kan finde de innovativeste produkter fra over 500 førende mærker, samt fra det eksklusive mærke GARANT” udtaler Reichenecker.” Som en system partner er det vigtigt at vi kan betjene og rådgive kunderne omfangsrigt. Ligeså vigtigt er det at varerne rettidigt er hos kunderne. Derfor investerer vi i øjeblikket i et nyt logistikcentrum i Nürnberg. Så vil vi ikke kun i dag, men også i fremtiden være en pålidelig og konkurrencedygtig systempartner”, udtaler Reichenecker.






