Dansk Fjernvarme – Green Deal skal kickstarte europæisk energieventyr

Dette billede illustrere Dansk Fjernvarme – Green Deal skal kickstarte europæisk energieventyr

Hos de danske fjernvarmeselskabers brancheorganisation er der glæde over Kommissionens forslag.

International chef hos Dansk Fjernvarme. Birger Lauersen, der samtidig er vicepræsident hos den europæiske brancheorganisation for varmeselskabet, EuroHeat & Power, siger:

– Herhjemme har vi netop haft diskussionen om øgede klimapolitiske ambitioner og er landet på et flot 70 procent reduktionsmål. Det er klart, at vi i EU samlet set ikke kan matche de ambitioner. Men de øgede ambitioner er alligevel udtryk for en reel vilje til at styrke vilkårene for, at vi kan levere på den grønne omstilling.

Birger Lauersen understreger, at det ny mål næppe får stor indflydelse på den grønne omstilling i Danmark. Men, siger han, så er der rigelig andre gevinster ved et ambitiøst europæisk mål og fokus.

– Den grønne omstilling, vi over en årrække har været i gang med i Danmark og som nu får endnu et solidt rygstød med klimaloven og regeringens mål, skal mange af de øvrige lande i EU først nu for alvor til at i gang med, lyder det fra Birger Lauersen, der fortsætter:

– Den danske fjernvarmeindustri eksporterer hvert år for knap 7 milliarder kroner. Det er især vores nærmarkeder i Europa, der aftager vores varer. De danske fjernvarmeløsninger vil komme til at skulle levere en del af de løsninger, der efterspørges, når ambitionerne skal indfris. Så det forventer vi, at vi vil komme til at se i ordrebøgerne fremadrettet.

Se kurser her som Dansk Fjernvarme tilbyder:

Planlægning og projektering

Planlægning og projektering

LÆS også: Qmt-science er leverandør til produktions-, proces og medicinalindustrien med kvalificerede produkter
Dansk Fjernvarme – Green Deal skal kickstarte europæisk energieventyr's Firmaprofil
Cookie-indstillinger