Radonmålingssæsonen er netop startet

Dette billede illustrere Radonmålingssæsonen er netop startet

Radonmålingsæsonen starter officielt den 1. oktober og slutter igen den 30 april. Grunden til at Institut for Strålebeskyttelse anbefaler netop denne måleperiode skal begrundes med det faktum, at der netop i fyrringsæsonen er mere radon i indeluften i boligerne.

Når der fyres i boligen, skabes der automatisk et undertryk i huset, der næsten suger radon op. Derved får man det bedste billede af virkeligheden.

Leverandører af strålebeskyttelsesglas

Radon dræber 300 om året
Radon er en kræftfremkaldende gasart, der menes at være direkte årsag til ca. 300 danske dødsfald om året. Dette skal sammenholdes med ca. 200 trafikdræbte. Den giftige gas kommer ind i kroppen via luftvejene, hvorefter det kommer ned i lungerne og kan bestråle disse. Det kan i værste fald medføre lungekræft med dødelig udgang.

Hvordan ved man om der er for meget radon i indeluften?
Radon kan ikke ses, høres, føles eller smages. Den eneste måde man med sikkerhed kan fastslå om der er for høje koncentrationer af radon i indeluften er ved at radonmåle.

Er din kommune radonforurenet?
I nogle kommuner er op til 30% af boligerne forurenet med for meget radon i indeluften. De danske myndigheder har for nogle år tilbage gennemført en landsdækkende radonundersøgelse, der har dannet grundlag for det danske radonkort. Du kan klikke ind på TESTdinBOLIG.dk/radonkort for at se, hvordan det ser ud hvor du bor.

Mål dit hjem.
De danske sundhedsmyndigheder anbefaler at alle danske hjem bliver radonmålt. Det er enkelt og billigt, men husk kun, at bruge godkendte radonmålere og et godkendt radonlaboratorium.

Hvis du vil vide mere om radon generelt eller radonmålere, kan du klikke ind på TESTdinBOLIG.dk

Nordisk Radon Måling/TESTdinBOLIG.dk's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger