Drænpumper

Drænpumper

Drænpumper

Drænpumper er specialiserede pumper

Drænpumper er specialiserede pumper, der primært bruges til at fjerne eller pumpe væsker fra et område eller en beholder, hvor væsken ikke naturligt kan dræne eller flyde væk på egen hånd. De anvendes ofte i vandhåndteringssituationer, hvor det er nødvendigt at fjerne overskydende vand fra et område for at forhindre oversvømmelse eller skader.

Leverandører af Drænpumper:

DanPumps A/S

Niels Bohrs Vej 10
6100 Haderslev
Tlf.: 69 15 93 94 / 30 73 81 96
E-mail: info@danpumps.dk

Besøg vores hjemmeside

Se hele vores produktprogram og profil her

ElectroCare ApS

Herstedvang 10B
2620 Albertslund
Telf: 38 34 60 10
E-mail: kbh@electrocare.dk

Besøg vores hjemmeside

Se hele vores produktprogram og profil her

Elektro Gruppen A/S

Maltvej 16-20
9700 Brønderslev
Tlf.: +45 98 82 07 00
E-mail: info@elektro.dk

Besøg vores hjemmeside

Se hele vores produktprogram og profil her

KW Pumper, WÜNSCHE A/S


Kirke Værløsevej 26A
3500 Værløse
Tlf.: 48 18 40 98
E-mail: kontakt@kwpumper.dk

Besøg vores hjemmeside

Se hele vores produktprogram og profil her

LSM-Pumper

Sigenvej 40
9760 Vrå
Tlf.: +45 98 98 19 00
E-mail: info@lsm.dk

lsm.dk

Se hele vores produktprogram og profil her

SEEPEX Nordic A/S

Industrivej 46A
4000 Roskilde
Tlf.: 49 19 22 00
E-mail: info.nordic@seepex.com

Besøg vores hjemmeside

Se hele vores produktprogram og profil her

TZACHO P/S

Faurskovvej 1
8370 Hadsten

Sjælland afd.:
Industrivej 9
4683 Rønnede
Tlf.: 87 61 00 12
E-mail: info@tzacho.dk

Besøg vores hjemmeside

Se hele vores produktprogram og profil her

WATTER ApS

Torvet 21
6700 Esbjerg
Tlf.: +45 7026 1600
E-mail: kundeservice@watter.dk

Besøg vores hjemmeside

Se hele vores produktprogram og profil her


Mere viden:

Drænpumper er specialiserede pumper, der primært bruges til at fjerne eller pumpe væsker fra et område eller en beholder, hvor væsken ikke naturligt kan dræne eller flyde væk på egen hånd. De anvendes ofte i vandhåndteringssituationer, hvor det er nødvendigt at fjerne overskydende vand fra et område for at forhindre oversvømmelse eller skader.

Drænpumper kan have forskellige størrelser, kapaciteter og konfigurationer afhængigt af den specifikke anvendelse og kravene. Nogle almindelige typer af drænpumper inkluderer:

  1. Slamsugerdrænpumper: Disse pumper er designet til at håndtere væsker, der indeholder faste partikler, såsom slam eller snavs. De er velegnede til dræning af kældre, konstruktionsskakter, fællesarealer eller andre områder, hvor der kan være ophobning af materialer.
  2. Drænpumper til rent vand: Disse pumper bruges til at pumpe ren væske uden store partikler eller urenheder. De kan bruges til dræning af kældre, swimmingpools, damme eller andre steder, hvor overskydende vand skal fjernes.
  3. Drænpumper til spildevand: Disse pumper er specielt designet til at håndtere spildevand, kloak eller andre forurenede væsker. De er typisk robuste og i stand til at pumpe væsker med høje niveauer af urenheder.
  4. Dødvandspumper: Disse pumper er designet til at håndtere vandansamlinger i lavtliggende eller dødvandsområder, hvor vandet ikke naturligt kan dræne væk. De er ofte brugt i landbrugsmiljøer, kældre eller bygninger med lavtliggende områder.

Drænpumper kan være drevet af elektricitet eller brændebrændstof, afhængigt af den specifikke model og applikation. De kan have forskellige funktioner, såsom automatisk start/stop, flydeafbrydere, justerbare impellere eller indbyggede niveausensorer for at overvåge væskeniveauet.

Det er vigtigt at vælge den rette drænpumpe i overensstemmelse med den specifikke applikation, kapacitetsbehov, væskeegenskaber og miljømæssige forhold. Producentens specifikationer og anbefalinger samt konsultation af specialister inden for pumpeteknologi er afgørende for at vælge den passende drænpumpe og sikre korrekt installation og drift.


Nye behov når jorden ændrer sig. Case fra Randers Fjord


18.feb 2026


Vi har leveret og installeret en ny pumpe til Landvindingslaget Råby Tørringe ved Randers Fjord. Den skal erstatte én af de tre pumper i pumpestationen, der har kørt siden 1960.

Vi har leveret og installeret en ny pumpe til Landvindingslaget Råby Tørringe ved Randers Fjord. Den skal erstatte én af de tre pumper i pumpestationen, der har kørt siden 1960.

Lykkegaard - Vi har leveret og installeret en ny pumpe til Landvindingslaget Råby Tørringe ved Randers Fjord. Den skal erstatte én af de tre pumper i pumpestationen, der har kørt siden 1960.

Siden dengang har pumpestationen drænet markerne og ført vandet gennem dæmningen og ud i Randers Fjord.

Jordforholdene har ændret sig og derfor har den nye pumpe en kraftigere motor og kan arbejde ved en højere løftehøjde. Der er nemlig i dag en langt større forskel mellem højden på den jord der skal drænes og vandstanden i Randers Fjord, end der var i 1960.

Landvindingslauget Råby Tørringe har et pumpehus med tre drænpumper, som har kørt, når nedbør har givet vand på markerne. De seneste år har det dog virket til, at at pumperne har haft stadigt sværere ved at følge med vandmasserne. En oplevelse rigtig mange pumpelaug har, i hvert fald dem som kontakter os for rådgivning.

Det skyldes dels, at der kommer mere vand i udsatte perioder på grund af de ændrede klimapåvirkninger.

Men da vi var ude og måle op til den nye pumpe, stod det også klart, at pumperne er dobbelt udfordret. For dels har jorden sat sig i løbet af de 60-70 år der er gået, siden drænrørene er lagt i jorden. Samtidig er vandstanden især ved højvande steget i fjorden, som vandet skal pumpes ud i. Det betyder, at løftehøjden for det vand, der skal pumpes væk, er langt større, end de oprindelige pumper er bygget til.

Den nye pumpe ser godt nok ud på samme måde som den forrige, så den passer ind i pumpehuset, men den er dimensioneret med en kraftigere motor og til en højere løftehøjde, så den kan pumpe mere vand op og ud i fjorden.

”Vi har de seneste år flere gange oplevet, at når vi måler ud til en ny pumpe, står det klart, at jorden der skal drænes, er sunket eller har sat sig hen over de seneste årtier, så de eksisterende pumper langsomt har fået sværere ved at følge med”, fortæller direktør Karsten Lykkegaard. Han arbejdede i sine unge dage som montør i virksomheden og kørte rundt i landet og installerede og servicerede mange af de pumper, som dræner landbrugsjord i dag.

Det estimeres, at ca halvdelen af landbrugsjorden i Danmark er drænet i dag (kilde Lex.dk)

”Vi ser så også, at når pumpen passer til forholdene, vil en enkelt pumpe ofte kunne klare det meste alene, og derfor oplever de pumpelaug, hvor vi skifter pumpen og tilpasser til den korrekte løftehøjde, at de får pumpet mere vand væk, men bruger mindre energi på processen, end de gjorde med de gamle pumper,” siger Karsten Lykkegaard.

Pumpelauget i Råby Tørringe kan nu vente på, at der kommer store regnskyl,, som skal ledes væk. Pumpen er installeret og klar til udfordringen.

Landvindingslaget får leveret både en pumpe og en kontraventil, der lukker til, når pumpen ikke kører. Det sikrer, at der ikke løber vand tilbage i anlægget – og kanalerne, når vandstanden er højere i fjorden end i kanalerne inde bag digerne.

Kontraventilen er – ligesom pumpen – bygget efter og tilpasset til det pumpehus, den skal arbejde i. Det er fordelen ved, at vi kundetilpasser alle produkter. Så kan pumpe og kontraventil nemlig passe til det eksisterende pumpehus og landvindingslaget undgår at skulle lave ombygninger af huset, så det passer til pumpen.


Den ideelle pumpeløsning til dræning af vand i kældre og garager




Den ideelle pumpeløsning til dræning af vand i kældre og garager

Den ideelle pumpeløsning til dræning af vand i kældre og garager

WATTER - I mange hjem kan oversvømmelser og vandansamlinger hurtigt blive et alvorligt problem, især i udsatte områder som kældre, garager, flade tage og omkring bygningers fundamenter. Her er FSP 400W dykpumpen fra SPT en pålidelig og kraftfuld løsning, der hurtigt og effektivt kan fjerne overskydende vand og derved reducere risikoen for skader.

Det unikke ved FSP 400W er dens evne til at suge vand helt ned til blot 1 mm. Dette gør den særligt velegnet til glatte overflader, hvor selv små mængder vand kan forårsage betydelige problemer og skade. Efter kraftige regnskyl eller ved mindre vandansamlinger i kælderen sørger fladsugeren for, at der ikke efterlades vand, som potentielt kan føre til fugtproblemer eller skimmelsvamp.

FSP 400W fladsugeren er udstyret med en svømmer, hvilket betyder, at den automatisk starter, når vandstanden når et bestemt niveau. Dette eliminerer behovet for konstant overvågning, da pumpen aktiveres, når der er behov for det. Derudover er den skånsom mod overflader takket være sin gummibelagte bundplade, hvilket beskytter materialer som fliser, beton og tagbelægninger mod skader under brug.

Find FSP 400W Fladsugeren fra SPT hos Watter ApS her:
SPT FSP 400 W Fladsuger 

Find hele udvalget af SPT pumper hos Watter ApS her:
SPT PUMPER

For nærmere information kan WATTER ApS kontaktes på:

T: +45 70 26 16 00

E: kundeservice@watter.dk

watter.dk


99 % af Lykkegaards pumper kan genbruges eller genanvendes




99 % af Lykkegaards pumper kan genbruges eller genanvendes

99 % af Lykkegaards pumper kan genbruges eller genanvendes

Vidste du, at 99 % af en pumpe fra Lykkegaard A/S kan genbruges eller genanvendes? Og at vi tilbyder at skille gamle pumper ad og sortere delene, så de kan genanvendes bedst muligt? Sådan har vi egentlig altid gjort – men nu er det blevet moderne at tale om genbrug og genanvendelse.

I 2022 købte vi på Lykkegaard 38,5 tons stål – og sendte 36,5 tons til genanvendelse. Det skyldes ikke, at vi har så stort et spild på vores produktion – men snarere at 2022 var et år, hvor vi reparerede og restaurerede mange gamle pumper og i den sammenhæng hjalp kunderne af med de dele, som ikke kunne bruges i pumperne længere. En del af de nye pumper, vi producerede, var i HDPE-material og andre blev bygget af pumpedele fra lageret. Så det er ikke hvert år, vi ender med at indkøbe og genanvende næsten lige meget stål.

Men tallene er nu interessante alligevel.

Vi har på Lykkegaard været igennem et forløb i Dansk Industris projekt Klimaklar Produktionsvirksomhed. Det har vi, fordi vi så får træning i at udarbejde vores CO2-regnskab og bliver opmærksomme på, hvordan vi bruger ressourcer og hvilke vi bruger. Det er nødvendigt, fordi flere kunder efterspørger det i forbindelse med store projekter og samtidig giver det os en mere detaljeret viden om vores egen udledning.

Sorterer affald i over 40 fraktioner

Optimering af ressourceforbrug og genbrug har nu altid ligget højt i Lykkegaards værdikæde – klimaregnskab eller ej. I generationer har vi produceret pumper med det mål at de skal bruge mindst muligt strøm for at flytte præcis den mængde vand, som kunden efterspørger.

Vi har i den forbindelse også sorteret vores affald i flest mulige fraktioner, så vi kan genanvende det bedst muligt. Nogle pumpedele kan vi genanvende direkte selv, som da vi i den våde vinter hurtigt reparerede en ældre drænpumpe med en rørdel, som vi havde gemt fra en tidligere pumpe. Det er dog ikke tit, vi er så heldige.

Ofte skiller vi pumperne ad i så små dele som muligt og sender det til genanvendelse – opdelt efter hvilken type metal, det er. Det er der en økonomisk fordel i, fordi vi simpelthen får flere penge for de metaller, vi sender til genanvendelse, hvis de er så rene som muligt. Men det har også en stor miljømæssig fordel, fordi det netop kan genanvendes som det, der er – stål, duplex, alumimium, eller messing. 

Gummileje er det eneste der skal til restaffald

Lykkegaards pumper er produceret, så de kan skilles ad og så meget som muligt kan genanvendes. Faktisk er det kun et gummileje som sidder som akselleje inde i pumpen, der ikke kan genanvendes direkte ud af pumper, der som regel vejer flere tons.

”Det giver god mening for os at vide, hvad det er for materialer, vi arbejder med. Og god samvittighed, at vi ved, at det hele kan adskilles og genanvendes igen. Det kunne det, da min farfar byggede pumper for mange årtier siden – og det har vi ikke nogen grund til at lave om på. Nu er det så blevet moderne at kunne sige, at alt vi laver kan genanvendes. Så nu er det som om det gammeldags er blevet moderne,” konstaterer Karsten Lykkegaard.


Nyheder og Indlæg om Drænpumper


Seneste om Drænpumper






Cookie-indstillinger