Cabicon – 2-LOCK – En tand bedre

Dette billede illustrere Cabicon – 2-LOCK – En tand bedre

Den er UV resistent, ståltænderne er i rustfrit stål og sammenlignet med en kabelbinder med én ståltand har den op til 53 % større trækstyrke. Den er samtidig også pålidelig i alle vejrlige forhold fra minus 40° grader op til plus 85° grader.

I den sorte udgave af 2-LOCK™ kabelbinderen er der tilsat carbon, som gør den UV-resistent til udendørs brug. 2-LOCK™ kabelbinderen og selve produktionsprocessen er patenteret og garanterer den udviklede innovation og selve produktets eksklusivitet.

Den perfekte glatte overflade på begge sider sikrer en meget hurtigere montering end andre produkter på markedet.

Den rustfri stål-lås med dobbelt ståltand er indkorporeret under sprøjtestøbningen. Konstruktionen “stål+polyamid” gør praktisk talt binderen uadskillelig i tilfælde af sammenbrud.

Det afrundede hoved på kabelbinderen, samt de meget fine kanter gør, at man undgår enhver form for skade på kablet eller elementet der skal strammes. Desuden højner 2-LOCK™ kabelbinderen arbejdsmiljøet ved at binderens design og konstruktion er uden skarpe kanter.
Det innovative låsesystem i rustfrit stål (patenteret) giver overlegne mekaniske fordele end nogen anden kabelbinder på markedet. 2-LOCK™ kabelbinderen kombinerer større trækstyrke med den laveste friktion for indsættelse. 2-LOCK™ sætter nye højere standarder for ydeevnen.

2-LOCK™ kabelbinderen kan fås hos Cabicon a/s – cabicon.com – Tlf.:7623 4400

Cookie-indstillinger