Leuze – “Smart Process Gating” genopfinder Muting

Dette billede illustrere Leuze – “Smart Process Gating” genopfinder Muting

MLC 530 SPG har også høj sikkerhed mod uautoriserede ændringer, men tillader ændringer af transport materiale, uden at sensorerne skal justeres.

Når sikkerheden i en farezone varetages af lysgitre, hvor materiale skal flyttes automatisk ind eller ud af zonen, bruges der typisk muting teknik. Typisk sker dette med ekstra muting sensorer, der detekterer transport materiale og som kan skelne mellem transport materiale og personale.

Et nyt produkt, der er udviklet og leveres af Leuze electronic, har en nemmere og mere effektiv løsning til denne type muting applikation, uden at der skal bruges ekstra sensorer.

Vores innovative MLC 530 SPG (“Smart Process Gating”) lysgitter bruger et kontrolsignal, der afgives af plc’en, og som sørger for afbrydelse af sikkerheden i selve det beskyttede område for at transporten af materiale kan finde sted. SPG metoden overholder kravene til transport af materiale, uden at der er behov for ekstra sensorer.

Derfor kan systemet designes til at være mere kompakt, og risikoen for fejljustering eller skader på sensorerne elimineres, ligesom udgifterne til arbejde med deres vedligeholdelse og service bortfalder. MLC 530 SPG beskytter farezoner mod uautoriseret adgang, mens materiale stadig kan komme ind og ud, uden brug af ekstra muting sensorer, i industrier med intralogistik, auto- og forpakningsindustrien.

LÆS også: Gør din PC hurtigere med disse 4 nemme trin
Leuze – “Smart Process Gating” genopfinder Muting's Firmaprofil
Cookie-indstillinger