PALFINGER overtager salg af egne mandskabslifte i Danmark

Salget af PALFINGER’s mandskabslifte har i en årrække ligget hos Danilift A/S. Fra årsskiftet overgår det dog til Palfinger Danmark A/S, der ønsker at fokusere meget mere på netop denne produktgruppe.

PALFINGER-koncernen overtager salget af PALFINGER mandskabslifte i Danmark, der indtil nu har været varetaget af Danilift A/S.

Overtagelsen træder i kraft fra 1. januar 2023 og sker som led i PALFINGER’s globale plan om at øge fokus på salget af mandskabslifte. Ved at få produktområdet helt ind under eget tag, har PALFINGER bedre mulighed for selv at styre hele processen omkring salg og service af liftene.

”Vi glæder os virkelig meget til at komme i gang. Vi udvider med nye medarbejdere og skal til at møde en masse kunder – nye som gamle. Det er et utroligt spændende kapitel, der bliver taget hul på i det nye år”, udtaler Palfinger Danmarks salgsdirektør, Anders Helbo.

Palfinger Danmarks serviceværksted i Greve vil sammen med to kørende serviceteknikere dække hele landet, så kunderne altid kan få den hjælp, de har behov for. Derudover vil den tidligere forhandler, Danilift A/S, fortsat være en del af PALFINGER’s netværk, da virksomheden kommer til at fungere som servicepartner.

Alle medarbejdere, der skal arbejde med mandskabslifte, gennemgår grundig træning, så deres viden og færdigheder er helt up to date. Flere af Palfinger Danmarks folk har allerede været på tur til Østrig på PALFINGER’s Training Center, hvor de blev undervist i den spændende produktgruppe.

Derudover står Palfinger Danmark klar med en ny sælger fra 2. januar 2023. Bo Lauritsen bliver ansvarlig for salg af mandskabslifte og skal være kundernes primære kontaktperson inden for dette segment.

LÆS også: Palfinger – Smart Control turns hard work into smart work
Palfinger Danmark AS's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger