Elfa Distrelec A/S overgår nu til RS Components A/S

Elfa Distrelec A/S overgår nu til RS Components A/S

Elfa Distrelec A/S overgår nu til RS Components A/S

Samlet som One Brand tilbydes et bredere produktsortiment og forbedrede tjenester i Danmark.

RS Components integration af Elfa Distrelec markerer begyndelsen på et nyt kapitel, hvor de to virksomheder forenes under RS Components brand. Det styrker deres engagement i at blive en enkelt betroet partner.

RS Components, en førende leverandør af produkt- og serviceløsninger til industrikunder, har opkøbt Elfa Distrelec og integreret virksomheden i RS-koncernen. Elfa Distrelec A/S overgår nu til RS Components A/S, hvilket markerer begyndelsen på et nyt kapitel, hvor de to virksomheder forenes under RS Components’ brand. Dette styrker deres vision om at blive en enkelt betroet partner.

Med over 45 års erfaring er Elfa Distrelec kendt for sit omfattende udvalg af tekniske komponenter til fx automatisering og måleteknologi. Opkøbet gør det muligt for RS Components at betjene en større kundebase ved at udvide produktsortimentet, tjenesterne og løsningerne.

Samlet ekspertise: Levering af flere produkter og personlig support

Med tilsammen 160 års brancheerfaring har både RS Components og Elfa Distrelec leveret førsteklasses produkter, tjenester og support. Nu, som en samlet gruppe med både global rækkevidde og lokal ekspertise, kan de tilbyde endnu større værdi til deres kunder.

Claus Pedersen, Country Manager Scandinavia, RS Group, udtaler: “Vores kunder og medarbejdere er det bedste, vi har. Derfor er opkøbet af Elfa Distrelec A/S og integrationen med RS Components A/S en milepæl, vi har set frem til. Denne fusion giver vores fælles kunder adgang til et endnu bredere udvalg af produkter og serviceløsninger, hvilket skaber et stærkere fundament for personlig involvering og partnerskaber. Vores vision er at være det foretrukne valg for kunder, medarbejdere og leverandører. Jeg er overbevist om, at sammenlægningen vil styrke os i at nå dette mål. Vi ser frem til at udbrede kendskabet til vores ‘Better World ‘- produktsortiment, som er et fantastisk ESG-initiativ. Vi glæder os til at hjælpe endnu flere kunder og samfundet omkring os med at nå deres konsolideringsmål ved at bruge RS PRO-produkter samt vores indkøbs- og lagerstyringsløsninger.”

Find Leverandører af Elektronik komponenter

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger