Hvem kan tåle at arbejde under pres?

Hvem kan tåle at arbejde under pres?

Hvem kan tåle at arbejde under pres?

I KLINGER Denmark kan vi godt tåle at arbejde under ”pres” og kontinuerligt ekspandere vores horisont. Præcis ligesom vores stålkompensatorer også gør, når de bliver udsat for høje temperaturer og tryk, og derved ekspanderer eller komprimerer alt efter, hvad der kræves af processen og applikationen.

Kompensatorer generelt
Eller stålkompensatorer mere specifikt er en vital del af enhver dynamisk proces inden for mange industrier, såsom kemisk industri, petrokemisk industri, kraftværker, fødevare- og drikkevareindustrien, PtX, marine, offshore og onshore og ikke mindst også HVAC og bilindustrien.

Stålkompensatorer er højt specialiserede/konstruerede produkter og skal installeres, hvor termiske processer opstår, hvilket medfører spændinger, vibrationer, støj og bevægelser i rørsystemerne.

Stålkompensatorer
Stålkompensatorer er typisk enten cirkulære eller rektangulære (kvadratiske). Vi designer og producerer vores stålkompensatorer efter de seneste normer og standarder.

Udover formen så er der både andre ligheder og faktorer, som afgør, hvilken type er bedst egnet til applikationen. De åbenlyse faktorer er tryk, temperatur, applikationen og mediet og dennes natur.

Så skal vi nok tage resten sammen med dig, for vi vil sikre os, at du får en tryg og professionel rådgivning hele vejen. Derfor spørger vi ind til de nødvendige oplysninger og specifikationer, som vi skal have til rådighed for at kunne tilbyde dig den optimale løsning og det ønskede resultat.

Hvis du er blevet nysgerrig eller har nogle spørgsmål, så tøv ikke med at tage fat i vores Product & Business Development Manager Thanh L. for mere info.

Her kan du se nærmere på vores produkter inden for kompensatorer:

Cirkulære og Rektangulære

LÆS også: Minimér risikoen for gasudslip med løsning fra KLINGER Denmark
KLINGER Denmark's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger