Brugerudviklet IT gør affaldsindsamling mere smidig og effektiv

Ny IT gør renovation smidigere - Fra v Anders K Humle, Sussi Jørgensen og Simon Pedersen

Ny IT gør renovation smidigere – Fra v Anders K Humle, Sussi Jørgensen og Simon Pedersen

Et nyt, danskudviklet IT-system til koordinering af affaldsindsamling er udviklet i tæt samarbejde med brugerne. Det gør det lettere for kommuner, renovatører og borgere at samarbejde og dele data som fx placering af affaldsspande. Løsningen W2X Platform er skabt af virksomheden Waste2X IT sammen med repræsentanter fra affaldsområdets mange aktører.

Glad affaldschef

Sussi Jørgensen, leder af Team Affald og konstitueret affaldschef i Høje-Taastrup Kommune har været med i udviklingen af det nye IT-system fra begyndelsen. Høje-Taastrup Kommune bliver derfor den første kommune i Danmark til at tage det i brug fra 1. november.

Kommunens medarbejdere kan derefter fx selv opdatere deres data uden at skulle have ekstern hjælp. IT-systemet kan også tilpasses kommunens behov i forhold til arbejdsgange og mulige serviceydelser til borgerne. Det sparer udgifter, øger serviceniveauet og sikrer effektivitet. Samtidig lever den brugervenlige platform op til fremtidens tekniske, lovgivningsmæssige og organisatoriske krav.

Sussi Jørgensen ser frem til de nye muligheder og siger:

– Den nye løsning vil spare os for en del manuelt arbejde, reducere ventetid og minimere fejl.

Bedre service og mindre udledning Høje-Taastrups 59.000 borgere kan se frem til en mere sammenhængende og effektiv affaldsservice, fordi deres henvendelser hurtigt kan kanaliseres det rigtige sted hen. IT-systemet giver mulighed for at registrere præcise afhentningspunkter, som for eksempel skraldespande i baggårde med andre adresser end den, der står på fakturaen. Bedre overblik giver bedre ruteplanlægning, så kommunen undgår unødvendig kørsel. Det reducerer både CO₂-udledning og ressourceforbrug.

Fra affaldsnørder til affaldsnørder

Waste2X ITs nye platform forbinder som noget nyt alle led i affaldshåndteringen – fra administration til drift. Bedre kvalitet og sammenhæng i data på tværs giver bedre økonomi, service og miljø.

– Det nye system er udviklet med daglig drift i fokus. Det er skabt af affaldsnørder, som kender alle trin i affaldsindsamling. Derfor kan systemet nemt skræddersys til behovene i alle led. Det er et alternativ til de nuværende systemer på markedet, som ikke kan tilbyde samme fleksibilitet, som fremtidens affaldsdrift påkræver, forklarer Anders Krøjmand Humle, CEO i Waste2X IT.

Find firmaer der tilbyder Affaldsløsninger

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger