Strenometer – Ny avanceret farvemåler

Strenometer ApS er glade for at kunne præsentere CiF3200 fra X-Rite, Inc., et innovativt billeddan-nende bord-spektrofotometer designet til farvemåling af små, komplekst formede, flerfarvede og højt reflekterende emner

Strenometer ApS er glade for at kunne præsentere CiF3200 fra X-Rite, Inc., et innovativt billeddan-nende bord-spektrofotometer designet til farvemåling af små, komplekst formede, flerfarvede og højt reflekterende emner

Bord-spektrofotometer til præcis farvemåling af små og komplekse emner

Strenometer ApS er glade for at kunne præsentere CiF3200 fra X-Rite, Inc., et innovativt billeddannende bord-spektrofotometer designet til farvemåling af små, komplekst formede, flerfarvede og højt reflekterende emner. Med et måleområde helt ned til blot Ø 2 mm gør CiF3200 det muligt at generere digitale farvestandarder, forbedre kvalitetskontrollen og reducere behovet for omarbejde.

CiF3200 er ideel til opgaver hvor små detaljer og ensartet kvalitet er afgørende, fx inden for luksusprodukter, forbrugerelektronik og plastdele.

Det nye spektrofotometer har avancerede funktioner, såsom:

  • Virtuelle måleåbninger i området Ø 2-12 mm.
  • Præcis positionering af prøver og målepunkter vha. en digital forhåndsvisning.
  • Automatisk flerfarveudtræk for hurtige, reproducerbare farvemålinger.
  • Præcis SPIN- og SPEX-måling af den indflydelse variationer i glans/brillans kan have på farveopfattelsen.

Kombinationen af disse funktioner gør det muligt at måle farve og glans på materialer hvor udseendet kan variere som følge af overfladefinish og metallisk refleksion. Uanset om det handler om at sikre farveharmoni på luksusure eller verificere ensartetheden mellem små, støbte eller ekstruderede produkter, gør CiF3200 kvalitetskontrollen mere sikkert og effektiv.

CiF3200 giver brugerne mulighed for at:

  • Oprette og kommunikere digitale farvestandarder for små eller komplekse komponenter.
  • Verificere hvert enkelt målepunkt med live målpositionering.
  • Gemme målebilleder for sporbarhed.
  • Udtrække flere farver fra én prøve til en hurtigere analyse.

CiF3200 bruges med Color iQC-software for en komplet kvalitetskontrolløsning.

Yderligere information om Farvemåler CiF3200 kan hentes hos:
Strenometer ApS, Kongevejen 213, 2830 Virum, 45 95 07 00, salg@strenometer.dk

LÆS også: Judge LED, innovativt lysskab med LED-lys
Strenometer ApS's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger