Nyt skarpt partnerskab hos LASR
Nyt skarpt partnerskab hos LASR
Den horsensianske virksomhed LASR har fået ny ejerstruktur. Andreas Juliussen har udvidet sin ejerandel, så virksomheden fremover ejes 50/50 med stifter Uffe Lauge Jensen. Ændringen sker i en periode med vækst, nye patenter og ambitioner om yderligere ekspansion.
“For mig handler det om at sikre virksomhedens fremtid. Jeg er god til at starte og udvikle forretninger, mens Andreas er stærk på struktur og administration. Det her er et naturligt næste skridt i den rejse, vi er på,” siger Uffe Lauge Jensen.
Fra bankrådgiver til medejer
Andreas Juliussen har altid haft en interesse for tal og økonomi. Han begyndte sin karriere som bankrådgiver hos Nykredit, hvor han mødte Uffe Lauge Jensen i forbindelse med opstarten af LASR.
Det, der begyndte som en professionel relation, udviklede sig siden til både ansættelse og nu partnerskab.
“Jeg kendte ikke branchen på forhånd, men jeg kunne mærke, at der var noget spændende i det. Sammen med Uffe kunne jeg se, at der var gode muligheder – både for virksomheden og for min egen udvikling,” siger Andreas Juliussen.
I dag har han fortsat det overordnede ansvar for økonomi og administration, men rollen har udviklet sig i takt med virksomheden. For ham har det været afgørende at være et sted, hvor ansvar og indflydelse vokser med opgaven.
“Vi er en lille organisation, og det betyder, at man hjælper til, hvor der er behov. Jeg startede med fokus på det administrative, men i dag er jeg også meget ude i marken. Faktisk er jeg nok den, der ved mest om vores skæremaskiner,” siger han.
En virksomhed i vækst
Med den nye ejerstruktur fortsætter LASR arbejdet med at udvikle virksomheden og styrke sin position.
“Vi har fået vores første forhandler i Norge og kigger nu på yderligere ekspansion i Norden. Samtidig bruger vi mere tid på at pleje vores eksisterende forhandlere i både Tyskland og Holland,” siger Andreas Juliussen.
Virksomheden har desuden netop fået sin første patenterede maskine, hvilket styrker den teknologiske position og udviklingen af egne løsninger.
LASR arbejder løbende med at vurdere, hvor virksomheden står stærkest i markedet. Inden for de næste par år er ambitionen at flytte hele produktionen til Danmark for at sikre et 100 procent danskproduceret produkt – fra idé til færdig løsning.
I foråret 2025 ansatte LASR desuden en marketingansvarlig på fuld tid for at understøtte den fortsatte udvikling og synlighed i markedet.
“Det er måske lidt atypisk af en virksomhed på vores størrelse, men hvis vi vil være blandt de førende, skal folk også kende os,” siger Andreas Juliussen.
Kompromissøgende og respektfulde
Partnerskabet mellem Uffe Lauge Jensen og Andreas Juliussen bygger på gensidig respekt og en fælles ambition om at udvikle virksomheden.
“Vi arbejder godt sammen, og det er tydeligt at mærke, at vi begge vil det bedste for virksomheden. Det handler ikke om, hvem der får den bedste idé, men om at finde den idé, der gavner LASR mest,” siger Uffe Lauge Jensen.
Arbejdsopgaverne er forskellige, men de to partnere supplerer hinanden i hverdagen. Andreas tager sig primært af den administrative del, mens Uffe har fokus på udviklingen af forretningen. Beslutningerne træffes i fællesskab, og de forskellige perspektiver styrker ofte løsningerne.
Spørger man dem begge, om den nye ejerfordeling ændrer noget i hverdagen, er svaret klart:
“Nej, vi har fra start set hinanden som ligeværdige – nu er det bare kommet på papir.”






