Derfor er transparent niveaumåling uundværlig i dag

Derfor er transparent niveaumåling uundværlig i dag

Derfor er transparent niveaumåling uundværlig i dag

VEGA Instruments – I fødevare- og drikkevareindustrien er halvfabrikata det usynlige bindeled mellem råvarer og kendte brands. Men hvordan bevarer man overblikket over hundredvis af tanke, som alle indeholder forskellige væsker?

Hos Döhler Group, en global producent af halvfabrikata til fødevare- og drikkevareindustrien, var manuel niveaumåling tidligere en del af hverdagen. Processen var tidskrævende, gav risiko for fejl og gjorde det vanskeligt at planlægge produktionen optimalt.

I dag er det klart: At arbejde uden transparente måleresultater er ikke længere en mulighed.

Med stationære radarsensorer til niveaumåling fra VEGA overvåges tankniveauerne nu i realtid. Det giver et konstant overblik over lagerbeholdningen og reducerer risikoen for overfyldning, fejldisponering og unødige tankbiltransporter. Samtidig frigøres medarbejdernes tid, fordi manuelle målinger ikke længere er nødvendige. Løsningen gør det desuden lettere at planlægge produktion og logistik på baggrund af præcise data.

VEGAs radarbaserede sensorer er stort set vedligeholdelsesfrie og kan integreres direkte i eksisterende processtyringssystemer via blandt andet 4-20 mA, HART eller Modbus. Sensorerne kan også konfigureres og diagnosticeres via Bluetooth, hvilket gør både idriftsættelse og service enklere.

Casen viser, at digitalisering ikke længere handler om fremtidige visioner, men om konkrete forbedringer i den daglige drift. Præcise måledata i realtid skaber grundlaget for højere effektivitet, bedre ressourceudnyttelse og mere bæredygtige produktionsprocesser.

Læs hele casen her (engelsk)

Kildepladsen 6,2
1799 København V
Tel.: +45 33 863830
Mail: info.dk@vega.com

Besøg vores hjemmeside

LÆS også: Pålidelig niveaumåling optimerer dampproduktionen i procesindustrien
VEGA Instruments Danmark ApS's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger