Vedligeholdelsesfrie teleskopskinner fra igus sikrer adgang til vandbehandlingsanlæg
Vedligeholdelsesfrie teleskopskinner fra igus sikrer adgang til vandbehandlingsanlæg
Lineære føringer fra igus anvendes i transportable vandbehandlingsanlæg, hvor korrosionsbestandighed, driftssikkerhed og nem adgang til tekniske komponenter er afgørende. Med drylin-serien tilbyder igus både manuelle og motoriserede teleskopskinner til forskellige industrielle anvendelser.
Teleskopskinner til vandbehandling under krævende forhold
Transportable vandbehandlingsanlæg skal kunne fungere pålideligt, også når omgivelserne stiller store krav til de mekaniske komponenter.
Et eksempel er Cleanwaterbox 5.0 fra Absu Water, der er udviklet til vandbehandling i krisesituationer. Anlægget skal kunne fungere under krævende forhold med blandt andet regn, sand og vind.
Her anvendes drylin NT-teleskopskinner fra igus til at sikre nem adgang til filtersystemet.
Teleskopskinnerne er korrosionsbestandige og vedligeholdelsesfrie, hvilket gør dem velegnede til anvendelser, hvor komponenterne udsættes for krævende miljøpåvirkninger.
Løsningen gør det muligt at trække filtersystemets komponenter ud, når der er behov for adgang i forbindelse med eksempelvis inspektion og service.
drylin NT-60 – manuel teleskopskinne med lang udtrækslængde
igus tilbyder blandt andet drylin NT-60, som er en teleskopskinne med trinløs forlængelse på op til 2.000 mm.
Konstruktionen kombinerer plast og aluminium og er udviklet til at sikre en støjsvag og jævn bevægelse.
Den lange udtrækslængde gør løsningen interessant til industrielle konstruktioner, hvor komponenter skal kunne trækkes ud for at skabe bedre tilgængelighed.
Samtidig bidrager den vedligeholdelsesfrie konstruktion til at reducere behovet for løbende service af selve føringssystemet.
Motoriseret teleskopskinne til automatiserede bevægelser
Til applikationer, hvor manuel betjening ikke er hensigtsmæssig, tilbyder igus den motoriserede drylin NTM-teleskopskinne.
Denne løsning er udstyret med en elektrisk motor, der muliggør automatisk udtræk.
drylin NTM tilbyder trinløst udtræk på op til 500 mm og anvender belægningen iglidur IC-05.
Den motoriserede konstruktion kan være relevant i maskiner og anlæg, hvor teleskopbevægelser ønskes integreret i en automatiseret proces.
Dermed kan teleskopskinnerne anvendes i både manuelt betjente konstruktioner og løsninger med elektrisk bevægelse.
Digital konfigurering af teleskopskinner
Ud over de mekaniske løsninger tilbyder igus digitale værktøjer til valg og konfigurering af teleskopskinner og drevteknologi.
Her kan brugeren sammensætte en løsning og få oplysninger om pris og leveringstid.
Systemet giver desuden mulighed for at beregne den forventede levetid for de valgte komponenter.
Der kan også arbejdes med egne CAD-data eller benyttes modeller fra igus’ CAD-bibliotek.
De digitale værktøjer kan dermed understøtte konstruktører og teknikere i arbejdet med at vælge passende lineære føringer til nye maskiner og anlæg.
Med drylin-serien tilbyder igus løsninger til industrielle applikationer, hvor der stilles krav til præcis lineær bevægelse, fleksibel konstruktion og begrænset vedligeholdelse.

Lysholt Alle 8
7100 Vejle
Tlf.: +45 86603373
E-Mail: info@igus.dk






