Designet til at reagere – uanset hvad!

Gestra Dual-Plate kontraventil

Gestra Dual-Plate kontraventil

Fagerberg – Vi har leveret en kontraklapventil designet til installation på returdampsystemer, hvor driftssikkerhed og fleksibilitet er afgørende.

Ventilen er udstyret med en manuel overstyringsfunktion, der via et separat håndhjul muliggør tvangsåbning under særlige driftsforhold.

Derudover er ventilen forsynet med en aktuator i åbne/lukke-konfiguration med fjederretur, hvilket sikrer en defineret failsafe-position ved bortfald af energi.

Det sekundære håndhjul er dedikeret til manuel tvangslukning af aktuatoren og kræver betydelig momentpåvirkning for aktivering, hvilket bidrager til sikker håndtering under drift.

Selve klapmekanismen opererer uafhængigt af både aktuator og manuel betjening. Ved forhøjet differenstryk vil klappen automatisk åbne, hvilket sikrer trykaflastning og beskytter systemet mod overbelastning.

Vil du vide mere?

Så tøv ikke med at tage fat i os. Vi står altid klar til at hjælpe.

LÆS også: Effektiv nødafspærring til krævende industriprocesser
Fagerberg A/S's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger