Ommen & Møller – Gazelle opruster med ny administrerende direktør

Dette billede illustrere Ommen & Møller – Gazelle opruster med ny administrerende direktør

Entreprenørvirksomheden Ommen & Møller har haft vokseværk, siden den blev grundlagt i 2005. Derfor har virksomheden, der i 2016 realiserede et overskud på knap 19 millioner kroner og i dag tæller ikke færre end 120 ansatte, netop ansat 54-årige Søren Larsen som sin første administrerende direktør udefra.

-Vi har udelukkende oplevet vækst og fremgang siden starten. Det har været fantastisk, og for ikke at forpasse momentum besluttede vi, at tiden var inde til at koble ind i næste gear og styrke ledelsen med erfarne kræfter, fortæller Christian Møller.

-Søren Larsen bringer med sin tiltræden en lang og solid erfaring med sig, som vi har brug for, hvis vi skal bibeholde den positive udvikling. Vi er overbeviste om, at vi har fundet den helt rigtige profil til jobbet, der samtidig har demonstreret, at han deles vores kerneværdier. Vi har fået en mand med stort kendskab til branchen og det at arbejde med en stor, kompleks organisation. Han har et godt renommé og er en forstandig herre. Det er et rigtig godt afsæt for os og ikke mindst vores kunder, pointerer Christian Møller om den nye direktør, der blandt andet har været landedirektør i den rådgivende ingeniørvirksomhed Grontmij og var medlem af Grontmij-gruppens Executive Committee med ansvar for gruppens fire globale vækstområder, operational excellence og CSR.

Selv glæder Søren Larsen til at komme i gang med jobbet, som han sagde ja til af flere årsager.

-Allerede på første møde gik det op for mig, at vores kemi og værdisæt passer utroligt godt sammen. Hos Ommen & Møller holder man, hvad man lover. Man har en klar holdning til anstændighed og redelighed, og kvalitet er et altafgørende element i alle processer. Det er egenskaber, jeg værdsætter højt, og som jeg anser for afgørende, når jeg skal være en del af et team. Dernæst er opgaven i sig selv spændende. Ommen & Møller er en vækstvirksomhed med stort potentiale, og det er indfrielsen heraf, jeg skal være med til at sikre, siger Søren Larsen, der startede på posten i november sidste år og derfor allerede har mødt de fleste af virksomhedens medarbejdere.

-Jeg er blevet modtaget rigtigt godt af alle, og er nu ved at sætte mig ind i alle facetter, arbejdsgange og kompetencer, som virksomheden besidder. Som administrerende direktør er det min opgave at have det store overblik og opbygge den struktur, der er nødvendig, når man skal håndtere så mange og så store kunder, forklarer Søren Larsen.

Om Ommen & Møller A/S

Ommen & Møller A/S blev grundlagt af Jacob Ommen og Christian Møller i 2005.

De to stiftere er fortsat hovedaktionærer og indtager ledende positioner i selskabet sammen med den tredje ejer, Kent Morel, ligesom de fortsætter på fuld kraft med hver deres spidskompetence: Christian Møller har ansvaret for de internationale opgaver og overfladebehandlinger, Jacob Ommen for byggeri og Kent Morel for betonafdelingen.

Ommen & Møller A/S har hovedsæde i Rødekro med afdelinger i Hedensted, Aalborg og i Grønland og udfører arbejde i total-, hoved- eller fagentreprise til offentlige og private bygherrer. Ommen & Møller arbejder indenfor Byggeri, Broer, Beton- og betonrenovering, industriel overfladebehandling, brandbeskyttelse og bevikling og affugtning af kabelkonstruktioner.

​Virksomheden er hele tre gange blevet kåret som Gazelle-virksomhed, henholdsvis i 2010, 2015 og 2016.

Større opgaver de senere år:

Prisvindende Kulturbro i Aalborg

Kulturbroen i Aalborg er en prisvindende bro vi modtog IABSE Konstruktionspris for i år. IABSE skriver selv følgende om prisen: ” Prisen gives af IABSE for at anerkende en bemærkelsesværdig, innovativ, kreativ eller på anden måde inspirerende konstruktion….”. Broen blev bygget i perioden 2015-2017 af Ommen & Møller a/s og forbinder Aalborg og Nørresundby. Med et unikt design og et innovativt valg af materialer er Kulturbroen en af de første af sin slags i Danmark. Det er en letvægtsbro som giver cykellister samt fodgængere en nemmere mulighed for at færdes imellem de 2 byer. For at lyse broen op om aften og vise de passerende vej over på den anden side er der blevet indbygget LED lys i siden af broen. Lyset peget nedad for ikke at distrahere skibs- eller togtrafikken.

Overformynderiet – vores længste sag til dags dato.

Ommen & Møller A/S har gennem mere end de sidste 3 år (2014-2017) forestået en meget omfattende facade og tagrenovering på en af Danmarks mest ikoniske bevaringsværdige bygninger – Overformynderiet.

Projektet omfatter bl.a. mange, komplekse og forskelligartede in situ støbninger med meget høje krav til finish, holdbarhed og funktionalitet. Ommen og Møller A/S, har været hovedentreprenør på opgaven og har forestået en stor del af produktionen som egenproduktion. Bygherren på projektet var Bygningsstyrelsen og til projektet var der oprindeligt afsat 5 år til renoveringen, men Ommen & Møller A/S færdiggjorde det på 3 år med rosende ord hertil.

LINAK udvider med 14.000 KVM på Als

LINAK med hovedsæde i Guderup på Als har udvidet med en cirkulær bygning på 14.000 m2. Projektet blev afleveret i slutningen af 2017. Ommen & Møller har udført den indvendige tømrer-, snedker- og glasentreprise. Projektet startede i slutningen af november 2016 med lofter i produktionshallen i stueplan på 4000 m2 og endte på tagterrassen på 260 m2 på 2. sal. Derudover har Ommen & Møller brandisoleret 1700 meter stålkonstruktioner, monteret ca. 15.000 m2 gips og ca. 8.000 m2 systemlofter samt indvendige døre og glasvægge.

Polaroil’s største import lager af fossile brændstoffer

Kangerluarsoruseq også kaldet Færingehavn er Polaroil’s største import lager af fossile brændstoffer ( 44.000 m3 ) og er til dagligt bemandet med 4 ansatte.

I år 2016 startede Ommen & Møller renoveringen af mandskabsbygningerne. I 2017 startede kajprojektet, Slangetromler til importslanger blev demonteret og sendt til Danmark for renovering og den gamle kran blev skrottet. Herefter blev hele toppen af den gamle kaj skrået af, for herefter af svejse nyt stål op til den nye kaj. Ny marinekran er monteret og der bliver monteret ny tidevandstrappe. I år 2018 og frem starter renoveringen af tanke med nye vindeltrapper og nødlejdere, rørsystemer, ventiler, pumper og EL.

LÆS også: Dansk Metal – Arbejdsløsheden er faldet over hele landet i 2017
Ommen & Møller – Gazelle opruster med ny administrerende direktør's Firmaprofil
Cookie-indstillinger