Gain & Co. – Virksomheder bør kende deres robotpotentiale

Dette billede illustrere Gain & Co. – Virksomheder bør kende deres robotpotentiale

Danske fremstillingsvirksomheder er heldigvis både nysgerrige og modige, når det kommer til robotter. Nye tal fra IFR (International Federation of Robotics) viser, at der alene i 2017 blev installeret 774 nye industrirobotter i Danmark. Men et kæmpestort potentiale mangler stadig at blive udnyttet.

Inden man som virksomhed kaster sig ud i robotinvesteringer, bør man dog træde et skridt tilbage og sikre, at det nu også er de rigtige processer, man er på vej til at sætte strøm til, eller at det er den rigtige robot, man er ved at byde indenfor. Det mener Søren Peters, der er adm. direktør og partner i Gain & Co., som leverer uvildig rådgivning til danske og udenlandske virksomheder om robotteknologi og automatisering.  

”Virksomhederne ved, at de før eller siden bliver nødt til at investere i robotteknologi og automatisering for at overleve i et marked, hvor effektivitet og produktivitet betyder alt. Men de har ikke nødvendigvis fokus på de processer, det bedst kan betale sig at automatisere.”

Som eksempel nævner Søren Peters en elektronikvirksomhed, der ville automatisere en proces, hvor der manuelt samles en række komponenter. Efter at have analyseret produktionen, foreslog Gain & Co, at virksomheden i stedet automatiserede en af de simple processer, hvor kasser åbnes og klargøres til pakning. Den første proces ville blive dyr og være forbundet med kvalitetsudfordringer, mens den anden har givet umiddelbar værdi og nu kan overføres til mange af virksomhedens øvrige produkter.

”Vi møder også virksomheder, der allerede har investeret mange penge i en robot. Og så viser det sig desværre, at den bare ikke fungerer i dagligdagen. Her er det vores anbefaling, at man orienterer sig bredt i markedet og ikke køber det første det bedste, man møder på sin vej,” fortæller Søren Peters.

”Over tid har mange virksomheder fået bygget en produktion op med en masse uhensigtsmæssigheder som fx ulogiske produktionsflow, lange ventetider og kontroller alt for langt fremme i processen. Til dem leverer vi en plan for, hvordan de kan strømline deres faciliteter og på den måde gøre sig klar til automation.”

Se Leverandører af 3D printere
Cookie-indstillinger