Insatech – Clamp-on flowmåler til væske og gas

Dette billede illustrere Insatech – Clamp-on flowmåler til væske og gas

Med FLUXUS F/G 721 fra FLEXIM bliver der sat en ny standard for performance og pålidelighed.

Clamp-on flowmålere er utroligt anvendelige i de fleste industrier. Fordelen ved disse flowmålere er, at de bliver spændt fast på ydersiden af det rør, der skal måles flow igennem, og du undgår derved, at skulle skære i rørene og afbryde din produktion. Derudover undgås meka nisk slid af flowmåleren, og at der kommer urenheder i mediet. Clamp-on flowmålere kan måle på alt fra ultrarent vand til højeksplosiv naturgas uden risiko for lækage.

FLEXIMs stationære FLUXUS F/G 721 repræsenterer den første generation af flowmålere med et helt nyt og mere effektivt hardwaredesign. Det nye design giver ikke kun bedre performance i form af pålidelighed, målenøjagtighed og dynamisk stabilitet, men instrumentet giver også mulighed for tovejskommunikation.

GRP rør

Forbedret signalbehandling/-filtrering, algoritmer og en højfrekvent processor gør FLUXUS F/G 721 til den ideelle flowmåler, selv i de mest udfordrende applikationer. Det ultralydsbaserede system tilpasser sig de forhold det sidder i, og kompenserer automatisk for forstyrrelser såsom lyd fra produktionsanlægget og afbøjninger af det akustiske
signal. Den ekstremt hurtige måling gør det muligt at detektere meget dynamiske processer i realtid.

Transmitter og transducere bliver kalibreret uafhængigt af hinanden med en patenteret proces, hvilket sikrer den bedst mulige målenøjagtighed i felten, uanset hvilken kombination af udstyr, der bliver anvendt. Det nye system kommer i to versioner; FLUXUS F721, som bruges til flowmåling af væsker og G721, som bruges til gas. Begge versioner fås med to forskellige transmitterhuse, et i aluminium til standardapplikationer og et i rustfrit stål, der kan anvendes i korrosive miljøer og områder, hvor der er fare for eksplosion (ATEX, IECEX zone 2, FM class I, div. 2, EAC TR TS og Inmetro).

Mange applikationsområder

FLUXUS F721 er brugbar til stort set alle væsker. Der kan måles på rør fra 6 mm op til 6,5 m uanset væsketryk og over et stort temperaturområde. Sammen med en Waveinjector (tilbehør), kan du måle flow af væsker i et område fra -190 °C op til over 600 °C. Derudover kan du måle pålideligt på væsker med et højt indhold af faststoffer og gas (op til 10%). F721 kan, ligesom dens forgængere, anvendes som varme-/energimåler til for eksempel centralvarmenetværk eller til at måle effektiviteten af en varmeveksler. Airconditioning anlæg kan ligeledes monitoreres med udstyret.

Den forbedrede signalbehandling hjælper især ved måling af gasser, som normalt anses som værende en kritisk applikation. FLUXUS G721 kan nu måle på på stålrør fra 3 bars procestryk, hvilket gør den ideel til forbrugsmålinger i for eksempel trykluftsnetværk. Tidligere lå denne trykgrænse på omkring 6 bar minimum, men hvis der måles på plastikrør, hvor den akustiske impedans er lavere, be høver der ikke at være noget minimumstryk, og der kan dermed opnås målinger helt ned til atmosfærisk tryk.

Velegnet til industri

4.0 FLUXUS F/G 721 er udstyret med alle de almindelige kommunikationsprotokol ler. HART, Modbus, Foundation Fieldbus, Profibus PA og BACnet tillader tovejskommunikation, parameterisering og online diagnosticering.

Derudover kan Ethernetporten anvendes til yderligere tovejskommunikation og der findes ligeledes et USB-interface til hurtig parameterisering når instrumentet skal idrifttages. Instrumentets selvmonitoreringsfunktion og muligheden for eventbaseret datalogning er særligt brugbart til fejlsøgning. Transmitteren overvåger kontinuerligt målekvaliteten, samt en del andre parametre. Disse værdier, samt eksterne målinger som tryk og temperatur, kan anvendes til driftsoptimering af målepunktet for at sikre en performance og stabilitet, som hidtil ikke har været mulig.

Vil du vide mere, så kontakt Jacob Steffensen +45 2761 4500, jst@insatech.com

LÆS også: Insatech – Anvender du certificeret TOC-referencemateriale?
Insatech A/S's Firmaprofil
Cookie-indstillinger