Siemens – Få inspiration til dit HMI Design

Siemens

Siemens

Efter afholdelse af HMI Design Masterclass har vi nu samlet ideerne i en Design Workbook, som alle kan drage stor fordel af

Her finder du emner som placering af knap-per, typer af brugere og deres forskellige syn på skærmbilleder. Der kan være stor forskel på maskinoperatørens eller servicepersonalets ønsker til informationer på skærmen – eller sagt på en anden måde: Hvad der er relevant for den ene, kan være overflødigt for den anden. Dette er blot et enkelt eksempel, men der er rigtig mange idéer, du kan blive inspireret af.

Hurtigt tip: Begræns informationen i billederne. Man ser nemlig ofte, at der er alt for meget, som operatøren skal tage stilling til, og som i den sidste ende kun forvirrer.

Bogen kan downloades på link siemens.com/hmi-design-workbook

LÆS også: Siemens – Få inspiration til dit HMI Design
Siemens A/S's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger