Regulatorer
Regulatorer – Styring af temperatur og luftfugtighed
Regulatorer (også benævnt controller) enheder, der styrer procesparametre som temperatur, CO₂, luftfugtighed eller luftstrøm. Den sammenligner aktuel værdi (målt af sensorer) med et referenceniveau og justerer output til ventilationsklapper, varme- eller køleflader etc. ved hjælp af avancerede kontrolalgoritmer (f.eks. PI- eller PID-styring).
En regulator er en enhed eller kredsløb, der har til formål at opretholde en ønsket fysisk størrelse (f.eks. spænding, strøm, tryk eller temperatur) på et konstant niveau trods variationer i belastning eller indgangsvilkår.
Forskellen mellem referencen og tilbagekoblingssignalet, fejlsignalet, dannes og tilføres den egentlige regulator, der styrer systemet. På de typiske regulatorkort, sker opbygningen af regulatorerne med operationsforstærkere. En operationsforstærker er en elektronisk forstærker, der opfører sig som en næsten fuldstændig ideel servoforstærker.
Leverandører af Regulatorer:
Danfoss Redan A/S
![]()
Linåvej 11C
8600 Silkeborg
Tlf.: 87 43 89 43
E-mail: redan@danfoss.com
Produal

Generatorvej 8H
2860 Søborg
Tlf: +45 70 26 03 04
E-mail: salg@produal.dk
Mere viden om en Regulator:
De anvendes som byggeklodser, og et utal af funktioner kan realiseres ved at tilbagekoble operationsforstærkere på forskellig vis.
Tryk Regulatorer
Tryk Regulatorer er en slags ventil, der automatisk afbryder strømmen af en væske eller gas ved et bestemt tryk. Regulering benyttes til at tillade højtryks-væske fødeledninger eller tanke at blive reduceret til sikre og / eller anvendelige tryk til forskellige applikationer. Regulatorer / Gastryksregulatorer bruges til at regulere gastrykket og er ikke egnede til måling af strømningshastigheder. Flowmålere, Rotometers eller massestrømsstyreenheder bør bruges til præcist at regulere gasstrømningshastigheder.
En regulator / trykregulator primære funktion er at matche gasstrømmen gennem regulatoren til efterspørgsel efter gas placeret på systemet. Hvis strømmen på belastningen aftager, så vil regulator flowet skal også falde. Hvis belastningen på flowet stiger, så vil regulator flowet skal stige for at holde kontrolleret tryk fra faldende som følge af en mangel på gas i tryksystemet.
En regulator / trykregulator indbefatter et begrænsende element, et ladeelement, og en måleelement:
- Den begrænsning element er en type ventil. Det kan være en globus ventil, drosselspjæld, sædeventil, eller enhver anden form for ventil, som er i stand til at fungere som en variabel begrænsning for strømmen.
- Det ladeelement anvender den nødvendige kraft til at begrænse element. Det kan være en række ting, såsom en vægt, en fjeder, et stempel aktuator, eller mere almindeligt membranaktuatoren i kombination med en fjeder.
- Måleelementet bestemmer, hvornår indløbsstrømmen er lig afgangsstrømmen. Membranen er ofte brugt som et måleelement, fordi det også kan tjene som et kombineret element.
Kraft
En regulator, er en kraft, der benyttes på membranen til at styre en poppet-ventil for at regulere trykket. Med ingen tilløbstryk, skubber fjederen over mellemgulvet det ned på den nedadgående ventil, holder den åben. Når indløbstryk indført, åben løfteventil tillader strømning til mellemgulvet og trykket i det øvre kammer stiger indtil membranen er skubbet opad mod fjederen, hvilket poppet-elementet for at reducere strømning, endelig stopper yderligere forøgelse af trykket. Ved at justere den øverste skrue, kan det nedadgående pres på mellemgulvet øges, kræver mere tryk i det øverste kammer til at opretholde ligevægt. På denne måde, er udløbstrykket af regulatoren styres.
En vejs Regulator
Når spindlen af cylinderen åbnes langsomt, højtryks gas fra cylinderen kommer ind i regulatoren gennem indløbsventilen. Gassen derefter ind i kroppen af regulatoren, som styres af nåleventilen. Trykket inde i regulator stiger, hvilket skubber membranen og ventilen til hvilken det er fastgjort, lukker ventilen og forhindrer enhver mere gas ind i regulatoren. Afgangssiden er udstyret med en trykmåler, der angiver driftstryk på glaspiben. Efter gassen trækkes'' off'' fra udløbssiden trykket inde i regulatoren falder kroppen. Membranen skubbet tilbage af fjederen og åbner ventilen, så mere gas fra cylinderen. Trykket i kroppen afhænger derfor trykket af fjedrene, og dette kan justeres ved hjælp af en regulator knop.
2 vejs Regulator
To trins regulatorer er intet andet end to regulatorer i én, der opererer for at reducere trykket gradvist i to etaper i stedet for én. Den første fase, som er forudindstillet, reducerer trykket af cylinderen til en mellemliggende fase; gas ved dette tryk passerer ind i anden fase. Gassen nu fremstår ved et tryk (arbejdstryk), der af trykket tilpasning betjeningsknappen fastgjort til membranen. To trins regulatorer har to sikkerhedsventiler, så hvis der er nogen overtryk der vil være nogen eksplosion. En væsentlig indvending mod den enkelt fase regulator er behovet for hyppig fakkel justering. Hvis cylinderen trykket falder regulatortrykket ligeledes falder nødvendiggør fakkel justering. I de to trin regulator, er der automatisk kompensation for fald i cylinderen pres. Single fase regulator kan anvendes med rørledninger og cylindre. To trins regulatorer bruges med cylinder og mangfoldigheder.
KH-Technic præsenterer ny regulator fra Pneumax
KH-Technic præsenterer ny regulator fra Pneumax
Den nye regulator er til panelmontering og kan bruges ifm. trykluft. Den udmærker sig ved at have et højt flow og lav hysterese.
Vi har den med på AUTOMATIK MESSEN i Brøndby Hallen.
Fremstillet i et trykstøbt aluminiumshus, tilgængelig med G1/8 og G1/4 tilslutninger. Regulatoren har integreret manometer direkte i justeringsknappen. Den 24,5 mm visning garanterer nem og præcis aflæsning af den regulerede trykværdi. Systemet er afbalanceret og anvender en rullemembran med lav hysterese, som giver regulatoren høj præcision, stabilitet og gentagelsesnøjagtighed. Kombinationen af disse egenskaber giver højt flow med lavt trykfald. Regulatoren er som standard afluftende for overtryk.
• Membrantrykregulator
• Aluminium krop
• Høj flowhastighed med lavt trykfald
• Fås med G1/8" og G1/4" tilslutninger
• Lav hysterese
• 4 trykjusteringsområder tilgængelige op til 12 bar
• Udstyret med ringmøtrik for panelmontering
• Atex II 2GD godkendt
• Ø 24,5 manometer integreret på knappen
• Manometer med 4 monteringspositioner i forhold til Indgang (0°-90°-180°-270°)
• Klasse 4 Manometer (±4% FS)
Interesseret i en gratis entrébillet til AUTOMATIK MESSEN i Brøndby Hallen?
Book et møde hos os på Stand B1088 og se nærmere på denne pneumatiske regulator og opnå vores Messerabat på de nye varer.
Brug vores invitationskode Automatik-31653
Spørgsmål til pris og leveringstid? Ring på tlf.: 43 69 00 11. Eller kontakt os her. Vi hjælper gerne - også med de tekniske spørgsmål.
Power Technic – 12Amp programmerbar ikke isolerede DC/DC POL regulator
SPOL-12 fra Power Technic
SPOL-12, fra MEAN WELL, kan levere 12 Ampere udgangsstrøm. Power Technic forhandler den ultra kompakte LGA (Land Grid Array), der har størrelsen 12.19 x 12.19 x 3.1mm.
Den ikke isolerede programmerbar DC/DC-konverter, har et bredt indgangsspændings område fra 3-14.4 VDC og et programmerbart udgangsspændings område fra 0.6 - 5.5 VDC. SPOL-12 kræver ingen minimum belastning.
SPOL-12 har en høj effektivitet på op til 91 procent og kan arbejde i et bredt omgivelsestemperatur område fra -40°C til +90°C, endvidere har den ON/OFF-indgang.
Serien er beskyttet mod kortslutning (kontinuerlig) og kan anvendes i telekommunikationssystemer, industrielle kontrolsystemer, datakommunikations applikationer mv.
Serien har tre års garanti. Kontakt Power Technic på 70 20 82 10 for mere information
GEMÜ-automatiseringskomponenter får UL-produktcertificering
Ventilspecialisten GEMÜ har fået yderligere tre af sine intelligente automatiseringskomponenter certificeret med godkendelsen UL: stillingsindikatorerne GEMÜ 1235 og GEMÜ 1236 samt stillingsregulatoren GEMÜ 1436 eco cPos.
UL-certificeringen gælder for USA og Canada. Det er i praksis en forudsætning for alle maskiner og anlægskomponenter, som anvendes der eller eksporteres dertil.
Stillingsindikatorerne GEMÜ 1235 og GEMÜ 1236
Stillingsindikatorerne GEMÜ 1235 og GEMÜ 1236 udmærker sig ved deres kompakte og enkle konstruktion samtidig med topmoderne funktioner. De har almindelig, diskret indikation af procesventilens stilling (lukket eller åbnet) samt IO-link-kommunikation. Produkterne fås i materialerne plastik og rustfrit stål.
Stillingsregulatoren GEMÜ 1436 eco cPos
Stillingsregulatoren GEMÜ 1436 eco cPos kan anvendes til mange opgaver. Elektronikken, som er reduceret til de vigtigste funktioner, og funktionen til hurtig idrifttagning (speed-AP) gør dette produkt til en utroligt letanvendelig stillingsregulator til reguleringsopgaver med basiskrav









