Franck Miljø- og Geoteknik – Voksende geotekniker skifter navn og øger miljøfokus
Den voksende specialistvirksomhed har øget kompetencer og omsætning inden for miljøområdet, som nu også officielt bliver en del af kerneforretningen.
Navnet har været det samme siden etableringen i 1979, men det ændrer sig i dag for specialistvirksomheden Franck Geoteknik. Og det er hverken brandingeksperter eller numerologer, der står bag navneudvidelsen til Franck Miljø- og Geoteknik. Tilføjelsen af “miljø” er i stedet en naturlig konsekvens af den udvikling, som den voksende virksomhed har gennemgået i de senere år.
– Vi har over de seneste fem til ti år udvidet medarbejderstaben og kompetencerne inden for miljøområdet, som udgør en større og større del af vores forretning. I dag bidrager miljøundersøgelser og lignende med omkring 20 procent af vores samlede omsætning, og det mener vi også bør være afspejlet i vores navn, siger direktør i Franck Miljø- og Geoteknik Peder Hauritz.
Han leder til dagligt godt 50 medarbejdere, som er ansat i virksomhedens afdelinger i Horsens og Slangerup. Herunder en række specialiserede miljørådgivere på hver side af Storebælt.
Vokseværk på både matrikel og bundlinje
Navneskiftet kommer i en periode, hvor Franck Miljø- og Geoteknik generelt oplever vind i sejlene. I efteråret afleverede virksomheden det bedste regnskab nogensinde med en fordobling af årets resultat og en stigning i omsætning på cirka 16 procent.
De gode tider har allerede nu sat sit fysiske præg på afdelingen i Horsens, som i disse måneder udvides med ekstra kvadratmeter kontorplads. Og det er ifølge Peder Hauritz en nødvendighed, hvis virksomheden skal holde skruen i vandet.
– Vi arbejder i øjeblikket på at udvide vores lokaler i Horsens med yderligere 200 kvadratmeter kontorlokaler, som efter planen står klar i juni. Med vores planer om fortsat at øge medarbejderstaben – også på miljøområdet – er det simpelthen nødvendigt at øge de fysiske rammer her i Jylland, forklarer Peder Hauritz.
Han bakkes op af direktøren for sjællandsafdelingen Søren Andreasen, som beretter om travlhed og vækst i det sjællandske – også på miljøområdet.
Fakta om Franck Miljø- og Geoteknik
Grundlagt i 1979
Afdelinger i Horsens og Slangerup
Omsatte i 2015/2016 for 54 mio. kr.
Godt 50 medarbejdere, hvoraf ca. 30 er ingeniører, geologer og biologer
Har udført over 100.000 boringer i hele Danmark






