Verdensnyhed – Engcon tilter automatisk med Leica Geosystems

Dette billede illustrere Verdensnyhed – Engcon tilter automatisk med Leica Geosystems

– Vi er stolte over i samarbejde med Engcon at kunne levere en automatisk tiltfunktion, siger Nick Guadagnoli, programansvarlig i maskinstyringsafdelingen hos Leica Geosystems.

– Vores automatiske tiltfunktion Leica iXE CoPilot sammen med en Engcon-tiltrotator kombinerer det bedste fra begge verdener, når det gælder effektivisering af gravemaskiner, fortsætter Nick Guadagnoli

Enkelt fortalt er et gravesystem en digital og tredimensionel tegning af et område, som der skal graves i. I gravemaskinen vises tegningen på en stor skærm, hvor maskinføreren også kan se skovlens position, hvor der skal graves og hvilke højder og hældninger, der skal holdes.

– Det bliver mere og mere almindeligt med tekniske funktioner, som automatiseres, og som den førende producent af tiltrotatorer er det naturligt for os at bidrage med vores teknologi til at øge rentabiliteten yderligere, siger Fredrik Jonsson, udviklingschef hos Engcon Group.

Med auto tilt vil maskinstyringen kunne håndtere tiltfunktionen på tiltrotatoren automatisk. For at opnå maksimal sikkerhed kan føreren efter behov tage kontrollen over maskinstyringen igen og styre tiltrotatoren manuelt.

Se filmen om iXE CoPilot og Engcon her:

Tekniske forudsætninger for autotilt af Engcons tiltrotator:
Tiltrotatormodeller EC209, EC214, EC219, EC226 & EC30 med ePS*
Styresystem DC2
Gravesystem Leica iXE2 og iXE3 + iXE CoPilot-software
Opfylder sikkerhedskravene i EN 13849-1:2016
* engcon Positioning System er ekstraudstyr til Engcons tiltrotatorer, der kan vælges fra fabrikken eller eftermonteres

Se leverandører af gravemaskiner
Cookie-indstillinger