Brady – 10 nye ISO 7010-sikkerhedsskilte på holdbare materialer

Dette billede illustrere Brady – 10 nye ISO 7010-sikkerhedsskilte på holdbare materialer

 De nye skilte fås allerede hos Brady – på kvalitetsmaterialer, som giver optimal holdbarhed og kravoverholdelse i en række industrielle miljøer.

Skilte, som forstås internationalt
Noget så enkelt som et sikkerhedsskilt kan forhindre dyre ulykker på arbejdspladsen, hvis skiltet er nemt at få øje på, fanger folks opmærksomhed og er nemt at forstå. Derfor tilrådes det at overholde den internationale ISO 7010-standard, når nye faciliteter tages i brug, eller når slidte og falmede sikkerhedsskilte udskiftes. Den nye, udvidede ISO 7010-liste over internationalt udgivne sikkerhedsskilte inkluderer nu et standardskilt for branddøre, lysbueadvarsler, beskyttelsesrum, 3 obligatoriske sikkerhedsskilte for slæder, 2 forbudsskilte for slæder, et for berusede personer og et skilt med et forbud mod smartbriller.

Fås på holdbare materialer
Brady Corporation tilbyder allerede de nye ISO 7010-sikkerhedsskilte på kvalitetsmaterialer, så skiltenes holdbarhed er optimal i krævende industrielle miljøer, inklusive høje temperaturer indendørs, steder, som er udsat for kemikalier og afvaskning, samt udendørs- og offshoremiljøer. De mulige kvalitetsmaterialer inkluderer lamineret polyester, polypropylen, aluminium, vinyl, hård vinyl og fotoluminescente materialer, der ”skinner i mørket”.

Øget sikkerhed på arbejdspladsen
På blot få dage kunne de nye skilte forhindre ulykker på din arbejdsplads. Monter dem et sted, hvor de er nemme at få øje på, for at få maksimalt udbytte af dem. Alle ISO 7010-sikkerhedsskiltene kan allerede bestilles fortrykte på et bredt udvalg af holdbare skiltematerialer. Hvis du har en Brady-sikkerhedsprinter, kan du endda udskrive de nye ISO-skilte i dag. Du skal blot downloade ”Brugerdefineret designer”-appen fra Brady Workstation for at sende det nye advarselsskilt mod lysbue og branddørsskilt eller et hvilket som helst af de andre ISO 7010-skilte til din printer.

Se Leverandører af Sikkerhedsskilte
Cookie-indstillinger