Helt fantastisk! Rittal tildeles Industrie 4.0 Award for sin smarte fabrik i Haiger
ROI-EFESO Management Consulting har etableret en standard for industrien i form af Industrie 4.0-prisen. I 2022 gik prisen til virksomheder, der brød vejen for tysk industri med smarte fabrikker. Rittal vandt «Industrie 4.0 award 2022» for digitalisering af produktionen på sin fabrik i Haiger med German Edge Cloud, et søsterselskab til Rittal.
Målene med digital transformation i industrien er klart defineret. Der er større gennemsigtighed, viden og hastighed. Med deres fælles løsning til at opfylde disse krav – implementeret på Rittal-fabrikken i Haiger i det centrele Hessen – har Rittal og dets søsterselskab German Edge Cloud vundet ROI-EFESO Industrie 4.0-prisen.Fokus har været på, hvordan moderne lloT-teknologi kan bruges til at gøre processer kundecentrerede, realisere effektivt potentiale og muliggøre nye forretningsmodeller. Rittal producerer op til 8.000 kompakt skabe i Haiger ved hjælp af 250 højt digitalt integrerede maskiner.
Rittal og German Edge Cloud imponerede juryens 30 medlemmer bestående af kendte brancheledere og produktionspsecialister. Juryens afgørelse var baseret på intensive audits udført af eksperter fra ROI-EFESO.
«På Rittal-fabrikken i Haiger forenes teknologi og holdånd på en forbilledlig måde. Komplette netværk, fra kunder til maskinstyringssystemer på fabriksgulvet, og databaseret læring flytter hele virksomheden fremad, selv hvor traditionel automatisering når sine grænser,» siger jurymedlem Dr. Jörg Ulrich, Executive Vice President, Head of Operations Region Europa, fra BSH Hausgeräge GmbH ved prisoverrækkelsen: «Alt i alt sætter Rittals unikke kombination af mennesker, maskiner og data nye standarder for ydeevnen i smarte fabrikker.»
Dr. Marc Sesterhenn, Rittals Chief Operations Officer uttalte: «Vi er begejstrede for at modtage prisen fra en jury bestående af sådanne eksperter. Det bekræfter vores opfattelse af, at produktionen er afgørende for digital integration i hele virksomheden. Vi fortsætter med at bevæge os i den retning.» Moritz Heide, Head of Digital Operations hos Rittal tilføjede «sammen med vores kollegaer hos German Edge Cloud har vi formået at kontekstualisere data på en sådan måde, at vi nu drager fordel af den nye gennemsigtighed i produktionen hver dag.»






