Nyansættelser i DBI – Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut

NIS2: Hvad med forsyningskæden – har du styr på den?

NIS2: Hvad med forsyningskæden – har du styr på den?

Allan Christensen er pr. 1. november ansat til at lede og udvikle DBI Certification, der er et datterselskab under DBI – Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut. Allan kommer fra en stilling som direktør i Honeywell A/S og har gennem hele sin karriere beskæftiget sig med ledelse og salg inden for brand og sikring. Som ansvarlig for DBI Certification skal Allan Christensen samle og lede et team, som certificerer produkter, produktioner og personer inden for brand og sikring. Fritiden bruger Allan gerne på familie, hus og have, og der er også plads til en tur på racer- eller spinningcyklen.

Kristian Winberg er pr. 1. november ansat som tekniker i DBI – Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut. Kristian har tidligere beskæftiget sig med udvikling og produktion hos Rockwool, og hos DBI skal han arbejde i prøvningsafdelingens brandlaboratorier og prøvningshaller med at opbygge brandtests, der hjælper kunder med at klassificere materialer, komponenter og konstruktioner.

Kristian Holst Kristiansen er pr. 1. november ansat som erhvervs-ph.d. hos DBI – Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut. Kristian kommer fra en stilling som videnskabelig assistent ved Institut for bæredygtighed og planlægning på Aalborg Universitet, og hos DBI bliver hans første opgave et feltarbejde i Rønne og Aarhus havn, som skal munde ud i en håndbog om inddragelse af lokalbefolkningen, når Danmark de kommende år implementerer Power to X i stor skala.

LÆS også: DBI melder ud om gennemføringer i huldæk
Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger