Bygge- og ejendomsbranchen bruger AI mindst af alle brancher

Bygge- og ejendomsbranchen bruger AI mindst af alle brancher

Bygge- og ejendomsbranchen bruger AI mindst af alle brancher

Blot hver femte kontormedarbejder i bygge- og ejendomsbranchen anvender kunstig intelligens på ugentlig basis, viser en ny undersøgelse. Det placerer byggeriet i bunden på AI-brug blandt brancher.

Kunstig intelligens er efterhånden ved at indtage en plads på danske kontorer. Hvor fast en plads der er tale om, svinger imidlertid markant mellem brancher.

Det fremgår af en ny Norstat-undersøgelse for it-giganten HP, som viser, at blot 19 procent af kontoransatte inden for byggeri og ejendom anvender teknologien på ugentlig basis eller oftere.

Bygge- og ejendomsbranchen indtager dermed sidstepladsen på AI-brug blandt de 20 brancher, som undersøgelsen dækker.

”Det kan undre, at en så kompleks og dokumentationstung branche som byggeriet ikke er længere fremme på kunstig intelligens, i hvert fald i de rent administrative led,” siger Peder Eskildsen, landechef for HP Danmark.

Han peger på, at mange af de opgaver, som AI hjælper med at løse i andre brancher, også er centrale i byggeriet, såsom dokumenthåndtering, research og skriftligt arbejde.

It, finans og marketing fører an
I kontrast til bygge- og ejendomsbranchen er ugentlig AI-brug betydeligt mere udbredt blandt kontormedarbejdere inden for it og teknologi (63 procent), finans og forsikring (59 procent) samt marketing, medier og kommunikation (57 procent).

På tværs af brancher svarer respondenterne, at de primært anvender kunstig intelligens til at løse opgaver som tekstforfatning, idéudvikling, oversættelse og research.

Branchen opfatter AI som værdifuld
Selvom brugen af kunstig intelligens halter efter på bygge- og ejendomskontorerne, opfattes teknologien som værdifuld ifølge undersøgelsen.

74 procent i branchen er enten helt eller overvejende enige i, at AI kan effektivisere deres arbejde, mens 63 procent også mener, at det kan løfte kvaliteten af leverancer.

”Det er slående, hvor stort skellet er mellem brancher, især når tallene viser, at byggeri og ejendom faktisk ser værdi i teknologien. Der er altså et uforløst AI-potentiale her. Men det kræver også, at man arbejder bevidst med teknologien og investerer i opkvalificering og etisk brug,” siger Peder Eskildsen.

Om undersøgelsen:
Undersøgelsen er gennemført af Norstat for HP Inc. i Danmark og bygger på svar fra 1.046 danske kontormedarbejdere i alderen 25-65 år på tværs af brancher. Data blev indsamlet i perioden 11.-21. marts 2025.

Se Leverandører af AI løsninger her

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger