Unidrains moderselskab fejrer 80 års rejse gennem generationer – fra lokale smede til global koncern
Danske Unidrain har siden 2009 været en del af den svenske koncern Vitas Group – en koncern, der i år kan runde et skarpt hjørne som familieejet industrikoncern.
I 2025 fejrer Vitas Group 80 år som familieejet industrikoncern. Gruppen rummer flere nordiske brands, og blandt dem har særligt Unidrain markeret sig som en nøgleaktør, der bringer dansk design, arkitektonisk tænkning og teknisk innovation ind i Vitas Groups produktportefølje.
Danske Unidrain har siden 2009 været en del af den svenske koncern Vitas Group – en koncern, der i år kan runde et skarpt hjørne som familieejet industrikoncern.
Unidrain blev en del af Vitas Group som led i ambitionen om at samle de stærkeste nordiske kompetencer inden for vandhåndtering, afløbssystemer og design. Siden da har den danske virksomhed bidraget med et markant fokus på formgivning, funktionalitet og bæredygtighed – værdier, der i dag præger hele koncernens udvikling.
Historien om Vitas Group begyndte længe før Unidrains tid – helt tilbage i 1600-tallet, hvor familien Spånberg i Småland arbejdede som smede og manufaktursmede. I 1945 tog familien det næste skridt og købte Sjöbo Bruk, begyndelsen på det, der i dag er Vitas Group. I dag producerer koncernen tusindvis af produkter hver uge for varemærkerne Purus, Unidrain, Jafo, Joti og Trio Perfekta – fra industrielle gulvafløb til designløsninger til moderne boliger – og med Unidrain som en af de mest markante frontløbere i koncernens design- og innovationsarbejde.
Fokus på ansvarligt byggeri – nu og i fremtiden
Med 80 års industrihistorie bag sig er Vitas Group klar til de næste 80 år. Ambitionen er at fortsætte som en drivende kraft i branchen – ikke kun gennem højkvalitets og lokalt producerede produkter, men også ved at bidrage til et mere ansvarligt og langsigtet byggeri.
Et tydeligt eksempel på denne retning er opkøbet af Flow Loop – en dansk virksomhed, der udvikler recirkulerende brusere, som reducerer både vand- og energiforbrug, og hvis teknologi passer naturligt ind i Unidrains produktunivers og styrker koncernens fokus på bæredygtige løsninger til det moderne badeværelse.
– Opkøbet af Flow Loop gør os til en relevant aktør i en tid, hvor vandmangel og stigende energipriser bliver stadig større udfordringer. Vi følger ikke bare tendenser – vi forstår, hvorfor de opstår. Vi ser for eksempel, at flere og flere vælger at passe på det, de har, og at de renoverer i stedet for at rive ned og erstatte. Vores ansvar er at sikre, at det ikke er på grund af vores produkter, at nogen behøver at renovere, og vi arbejder for, at hele branchen bliver bedre til at bygge rigtigt fra begyndelsen, siger koncerneejer Rebecka Spånberg. Vitas Groups danske selskaber, Unidrain og Purus, har til dagligt til huse i Glostrup, mens den nye dreng i klassen, Flow Loop, for nuværende befinder sig i Allerød nord for København.






