MARTEC lancerer ny diplomuddannelse i avanceret systemanalyse og regulering

MARTEC lancerer ny diplomuddannelse i avanceret systemanalyse og regulering

MARTEC lancerer ny diplomuddannelse i avanceret systemanalyse og regulering

MARTEC i Frederikshavn er blevet godkendt af Uddannelses- og Forskningsministeriet til at udbyde en ny diplomuddannelse i avanceret systemanalyse og regulering. Uddannelsen skal styrke Nordjyllands grønne teknologikraft og imødekomme den markante kompetencemangel i danske energi-, industri- og maritime virksomheder.

Diplomuddannelsen i avanceret systemanalyse og regulering giver tekniske fagfolk kompetencer til at forstå, modellere og styre komplekse tekniske anlæg. Deltagerne lærer at analysere systemer på tværs af mekanik, elektronik og hydraulik, designe regulatorer, indsamle og anvende driftsdata, opdage fejl tidligt og optimere anlæg for sikker, stabil og energieffektiv drift.

For at sikre, at alle deltagere får fuldt udbytte af uddannelsen, tilbydes målrettet matematisk opkvalificering til dem, der mangler det nødvendige fundament. Dette skal styrke deres forudsætninger for at arbejde med de avancerede metoder og værktøjer.

Udbud fra januar 2027

Fra januar 2027 udbydes overbygningen for første gang. Den henvender sig særligt til maskinmestre, ingeniører og teknikere – generelt personer med en teknisk videregående uddannelse og mindst to års relevant erfaring. Målgruppen omfatter ansatte i energi-, forsynings-, maritime og produktionsvirksomheder samt medarbejdere inden for automation, service og rådgivning.

Fleksibel deltidsuddannelse

Diplomuddannelsen består af 60 ECTS og udbydes som deltidsuddannelse. Undervisningen gennemføres som fysisk fremmøde med fokus på praksisnær læring. Forløbet er planlagt som to sammenhængende undervisningsdage hver anden uge, hvilket giver mulighed for både fordybelse og anvendelse af det lærte i praksis – samtidig med, at man kan passe sit arbejde.

Uddannelsen imødekommer et konkret behov i den grønne omstilling

Danmark er førende inden for grøn teknologi, men en behovsundersøgelse fra CONCITO m.fl. viser, at virksomheder mangler medarbejdere med dyb indsigt i avancerede tekniske systemer:

– 73 % efterspørger øget teknisk systemforståelse
– 64 % mangler kompetencer i dataopsamling og analyse
– 91 % forventer stigende behov frem mod 2030

Virksomheder som Siemens Energy, Kongsberg Maritime, Scanel og Technicon forventer allerede at sende medarbejdere på uddannelsen.

Udtalelser

”Danmarks virksomheder står stærkt – men manglen på specialiserede medarbejdere er en reel hæmsko for den grønne omstilling. Derfor er uddannelsen udviklet i direkte dialog med erhvervslivet,” fortæller Terkil Bak-Jensen, lektor hos MARTEC og medskaber af uddannelsen.

”Uddannelsen er en direkte investering i landets fremtidige konkurrencekraft,” siger Brian Thomsen, vicedirektør hos MARTEC.

2-årig overbygning med fleksibel struktur

Diplomuddannelsen udbydes som et fleksibelt deltidsforløb på 60 ECTS i Frederikshavn. Uddannelsen tager typisk to år, hvis man følger almindeligt tempo, men kan strækkes efter behov, da modulerne kan gennemføres enkeltvis. Deltagere kan dermed selv tilrettelægge tempo og fokusområder og tage de moduler, der passer til deres kompetencebehov.

Læs mere om MARTEC her

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger