Ny digital platform for den maritime branche

Neha Mehta er til stede på SMM de følgende dage, og i morgen den 1. september fra 15-16 vil hun give en kort præsentation af sin platform på Hoyer VMS’ stand, B1.EG.406.

Neha Mehta er til stede på SMM de følgende dage, og i morgen den 1. september fra 15-16 vil hun give en kort præsentation af sin platform på Hoyer VMS’ stand, B1.EG.406.

Hvordan gør vi det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars.

NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for fagfolk, studerende, virksomheder og uddannelsesinstitutioner at finde hinanden, dele viden og skabe nye forbindelser. Platformen samler informationer og erfaringer på tværs af den maritime industri, og fagfolk kan dele reelle erfaringer og indsigter blandt andet om rederier, udstyrsleverandører, serviceudbydere og andre maritime aktører.

Platformen er grundlagt af Neha Mehta, en tidligere søfarende og maritim professionel, der på første hånd har oplevet maritime fagfolks engagement og modstandsdygtighed. Hun har bygget NextMariner med troen på, at teknologi kan bidrage til at skabe en mere retfærdig, engagerende og givende fremtid for industrien

”Den maritime industri er fyldt med dygtige og passionerede mennesker, men information, muligheder og forbindelser er ofte spredt på tværs af forskellige platforme. Det gør det svært at naviger i. Med NextMariner vil vi samle disse elementer ét sted og dermed gøre det nemmere at finde de rette muligheder, dele erfaringer og skabe meningsfulde forbindelser på tværs af branchen,” siger Neha Mehta.

En del af Maritime Stars

NextMariner er en del af Maritime Stars, et acceleratorforløb, hvor innovative startups bliver hjulet videre af branchens store, etablerede maritime virksomheder. Henrik Sørensen, CEO, Hoyer VMS repræsenterer Hoyer VMS som en af de fyrtårnsvirksomheder, der støtter de maritime startups.

“Der er et stort potentiale i at skabe bedre forbindelser mellem mennesker, kompetencer og virksomheder i den maritime industri. NextMariner har en interessant tilgang til en udfordring, som branchen kommer til at mærke endnu mere i fremtiden: Hvordan tiltrækker vi de rigtige mennesker, giver dem de rigtige muligheder?,” siger Henrik Sørensen.

Mød Neha på SMM

Neha Mehta deltager på SMM i Hamburg, hvor besøgende kan møde hende på Hoyer VMS’ stand B1.EG.406, tirsdag den 1. september fra klokken 15-16. Her kan besøgende høre mere om NextMariner, platformens vision og arbejdet med fremtidens digitale maritime mødested.

SMM finder sted 1.–4. september 2026 i Hamburg.

Der er et stort potentiale i at skabe bedre forbindelser mellem mennesker, kompetencer og virksomheder i den maritime industri. NextMariner har en interessant tilgang til en udfordring, som branchen kommer til at mærke endnu mere i fremtiden: Hvordan tiltrækker vi de rigtige mennesker, giver dem de rigtige muligheder?,” siger Henrik Sørensen, CEO Hoyer VMS.
LÆS også: Hoyer VMS Group strømliner ledelsen og sætter en ny kurs for fremtiden
Hoyer VMS Group's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger