Citrotek introducerer nye dynamiske klimakamre fra BINDER med CO₂-køling

Citrotek introducerer nye dynamiske klimakamre fra BINDER med CO₂-køling

Citrotek introducerer nye dynamiske klimakamre fra BINDER med CO₂-køling

Fire størrelser, hurtige temperaturændringer og mere standardudstyr giver nye muligheder for krævende miljø- og materialetest.

Citrotek ApS, BINDER’s største forhandler i Danmark, introducerer den nye generation af dynamiske klimakamre fra den tyske producent BINDER GmbH. Med lanceringen af modellerne MK CO₂ og MKF CO₂ får danske virksomheder og laboratorier flere muligheder for avancerede miljøtest med CO₂ som kølemiddel.

Serien fås i fire størrelser med kammervolumener på 240, 400, 720 og 1.020 liter. MK CO₂ er udviklet til dynamiske temperaturtests, mens MKF CO₂ desuden tilbyder aktiv fugtighedsstyring. Begge modeller arbejder i temperaturområdet fra -50 °C til +180 °C og understøtter temperaturændringer på op til 5 K/min. MKF CO₂ dækker et fugtighedsområde fra 10 til 98 % relativ luftfugtighed.

Naturligt kølemiddel med lav miljøpåvirkning

Et centralt element i den nye serie er anvendelsen af CO₂ (R744) som naturligt kølemiddel med et globalt opvarmningspotentiale (GWP) på blot 1. Det giver virksomheder mulighed for at vælge klimakamre med lav-GWP-køleteknologi uden at gå på kompromis med avancerede testfunktioner.

BINDER fremhæver desuden kortere nedkølingstider, som understøtter hurtigere temperaturcyklusser og større testkapacitet. Det er en fordel i testmiljøer, hvor effektiv udnyttelse af tiden og ensartede testforløb er afgørende.

Mere udstyr som standard og forbedret betjening

De nye klimakamre leveres med omfattende standardudstyr, herunder inspektionsvindue, hjul og adgangsporte til testopstillinger. Ifølge BINDER giver kombinationen af standardudstyr og konstruktion desuden en bedre udnyttelse af gulvarealet sammenlignet med tilsvarende standardmodeller fra konkurrenter.

Designet er opdateret med en tydelig statusindikator i trekantform, et forbedret betjeningspanel og en omplaceret hovedafbryder. Døren er samtidig gjort lettere og sikrere at åbne. Touchscreen-betjeningen understøtter både intervalprogrammering og programmering i realtid.

For at beskytte prøverne og understøtte pålidelige testforløb har kamrene programmerbar kondensbeskyttelse samt visuelle og akustiske alarmer. Temperaturen kan desuden sænkes til -50 °C i op til otte timer som en ekstra lavtemperaturreserve.

Til krævende test i flere brancher

De dynamiske klimakamre er velegnede til cykliske belastningstests, hvor materialer og komponenter udsættes for gentagne temperaturændringer. Relevante anvendelser omfatter blandt andet elektronik, materialetest og batteritest samt testopgaver inden for forsvars- og sikkerhedssektoren.

Med fire kammerstørrelser og mulighed for både temperatur- og fugtighedsstyring tilbyder den nye serie fleksibilitet til forskellige testbehov – fra mindre komponenter til større testopstillinger.

Dansk rådgivning hos Citrotek

Citrotek ApS i Fredensborg er BINDERs største forhandler i Danmark og rådgiver danske virksomheder og laboratorier om valg af klimakamre og laboratorieudstyr. Der vil inden længe være flere oplysninger om de nye modeller, specifikationer og anvendelsesmuligheder på www.binder-danmark.dk.

I mellemtiden kan interesserede kontakte:

Højvangen 15A
3480 Fredensborg
Tel: +45 4824 3656
E-mail: salg@citrotek.dk

Besøg vores hjemmeside

LÆS også: Klimaskabe og klimakamre til avanceret miljøsimulering og test
Citrotek ApS's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger