Schneider – Ny generation af lithium-ion batterier til UPS-anlæg

Dette billede illustrere Schneider – Ny generation af lithium-ion batterier til UPS-anlæg

Schneider Electric – verdens førende producent af UPS-anlæg – tilbyder nu en ny generation af lithium-ion batterier, der har længere levetid, større kapacitet og fylder mindre.Det forklarer Henrik Grønning, der har ansvaret for UPS-anlæg i Schneider Electric Danmark.

“Lithium-ion batterier fylder mindre i forhold til traditionelle batterier. Det betyder, at kunder kan få den samme – eller højere – kapacitet i deres UPS-anlæg på langt mindre plads end tidligere, hvilket igen betyder færre kvadratmeter til anlægget. Derudover vejer de væsentligt mindre og er oplagte til installationer, hvor vægten er afgørende”.

De nye lithium-ion batterier kommer med længere levetid, mindre vægt og større holdbarhed end de klassiske bly-batterier. Schneider Electrics nye lithium-ion batterier passer til de velkendte UPS-anlæg Symmetra MW, Galaxy 7000 og Galaxy VM.

LÆS også: Omron skaber ny værdi for styretavler i et omfattende sortiment af komponenter
Schneider – Ny generation af lithium-ion batterier til UPS-anlæg's Firmaprofil
Cookie-indstillinger