Sjækler

Sjækler

Sjækler

Sjækler

Sjækler (eller skakler) er en type beslag eller forbindelsesstykke, der bruges til at forbinde og fastgøre to elementer sammen, typisk i industrien, byggeri, maritime anvendelser, eller hvor tunge belastninger og styrke er påkrævet. Sjækler er ofte fremstillet af stål eller rustfrit stål for at opnå høj styrke og holdbarhed. Sjækler anvendes til at forbinde forskelligt anhugningsgrej, eksempelvis til at koble 2 kæder sammen. Sjækler må udelukkende anvendes til anhugningsgrej, hvis sjæklerne er mærkede med størst tilladelige belastning. Sjækler må under ingen omstændigheder anvendes til løfteopgaver, som ikke er mærkede.

Leverandører af Sjækler:

Fyns Kran Udstyr A/S

Brændekildevej 37
5250 Odense SV
Tlf.: +45 70152015
E-mail: fku@fku.dk

Besøg vores hjemmeside

Se hele vores produktprogram og profil her

NOS A/S

Erhvervsbyvej 4
8700 Horsens
Tlf.: 7669 7070
E-mail: sales@nos-as.dk

Besøg vores hjemmeside

Se hele vores produktprogram og profil her


Mere viden:

Der er forskellige typer sjækler, men de mest almindelige er:

  1. Boltsjækler: Disse består af en stærk stålbolt, der passer gennem et øje i hver ende af sjæklen. En møtrik strammes på bolten for at forbinde de to ender af sjæklen og sikre en tæt og sikker forbindelse.
  2. Skruelsjækler: Disse ligner boltsjækler, men i stedet for en bolt har de en skrue, der gør det muligt for sjæklen at åbne og lukke sig for nem montering og demontering.
  3. Lukkede sjækler: Disse sjækler er støbte eller smedede i én sammenhængende enhed og har ingen åbningsmekanisme. De bruges normalt, når det er nødvendigt med en permanent forbindelse.

Sjæklerne bruges i mange sammenhænge, herunder som forbindelsesled i løftestropper, kæder, wiresejre, reb, taljer, ankre, faldrebstaljer, kraner og mange andre løfte- og transportanordninger. De er også uundværlige i sejlads og maritime applikationer, hvor de bruges til at forbinde reb og kabler.

Det er vigtigt at vælge den rette type og sørge for, at de er korrekt dimensioneret til det specifikke arbejde og belastning, de skal bære. Professionelle inden for industri- og løfteapplikationer bør følge alle sikkerhedsstandarder og anbefalinger for at sikre en korrekt og pålidelig brug af sjækler i deres arbejde.

Der findes desværre sjækler, der betegnes 'handelskvalitet', som ikke er mærket og derfor ikke må anvendes til løfteopgaver.

Der findes to grundtyper. Den ene type hvor bolten altid skal skrues helt i bund. Den anden type hvor møtrikken altid skal være sikret fx med split eller kontramøtrik. For begge typer gælder, at der kun må anvendes originale bolte eller bolte af tilsvarende materiale og kvalitet.

De skal destrueres, såfremt bøjlen er kommet ud af facon, bolten er bøjet eller har slidmærker, gevindet er ødelagt. Sjækler af stål må aldrig udglødes.


Fyns Kran Udstyr leverer et bredt spektrum af forskelligt løftegrej




Fyns Kran Udstyr leverer et bredt spektrum af forskelligt løftegrej

Fyns Kran Udstyr leverer et bredt spektrum af forskelligt løftegrej

Fyns Kran Udstyr leverer et bredt spektrum af forskelligt løftegrej til utrolig mange brancher. Som eksempel på diversiteten i en tilfældig ordre kan virksomheden levere GreenPin sjækler med løftekapaciteter (WLL) fra 55T og helt op til 600T i samme leverance, hvilket demonstrerer bredden i deres produktsortiment.

Virksomheden har et tæt samarbejde med GreenPin, der er producent af sjæklerne. Dette partnerskab sikrer både høj kvalitet og bred tilgængelighed af produkterne.

Med et omfattende lager på over 250 forskellige varianter af sjækler kan Fyns Kran Udstyr levere løsninger til både mindre og større løfteopgaver inden for industri og byggeri samt mange andre brancher.

Det komplette udvalg af sjækler kan ses på virksomhedens hjemmeside: https://fyns-kran.dk/produkter/loeftegrej/sjaekler


Specialfremstillede sjækler fra CERTEX




Specialfremstillede sjækler fra CERTEX

Specialfremstillede sjækler fra CERTEX

Når en kundes behov for et helt specielt løfteprodukt ikke kan dækkes ind via vores store udvalg af løfteprodukter, kan vi i de fleste tilfælde selv producere det som kunden har brug for.

Således manglede en kunde nogle sjækler, som skulle have en MBL på 40.000 kg og en WLL på 10.000 kg. Det har vi ikke på lager, så vores ingeniørafdeling og smedeværksted gik i gang med at designe og fremstille nogle i en fart.



Cookie-indstillinger