Leica Geosystems introducerer løsninger til rammemaskiner og borerigge

Dette billede illustrere Leica Geosystems introducerer løsninger til rammemaskiner og borerigge

Leica Geosystems udvider igen sin portefølje af brugervenlige og let integrerbare produkter og giver nu operatører af borerig- og rammemaskiner mulighed for at arbejde hurtigere, sikrere og mere nøjagtigt på byggepladsen samt dele realtidsdata enkelt mellem felt og kontor. Brugerne kan anvende det samme udskiftelige MCP80-panel til MC1 3D-maskinstyringssoftwaren for både borerigge og rammemaskiner.

“Det er bare så nemt! Det giver mig total frihed i arbejdet. Hvis jeg modtager en forskydningshøjde, kan jeg bygge mit boremønster på skærmen og selv udføre boringen præcist. Hvert hul bores efter specifikationen med den rigtige dybde og vinkel. Alt går meget hurtigt, og den indbyggede dokumentation er nem at eksportere fra systemet bagefter,” forklarer Odd Are Frydenlund, borerig-operatør hos Fjellsprenger AS i Norge.

Problemfri integration forbedrer arbejdsprocessen i byggeriet mellem felt og kontor
Maskinstyringsløsningerne, Leica iCON iRP3 til rammemaskiner og Leica iCON iRD3 til borerigge, på MC1-platformen har forbindelse til alle andre aktiviteter i byggeprojektet. De supporterer filformaterne IREDES, KOF og LandXML, og de integreres problemfrit med iCON-porteføljen. Med den nye konfiguration af iCON Rig-løsningen kan maskinførerne arbejde i ethvert område uden GNSS-dækning med dobbelt totalstation-positionering.

Med MC1 kan brugerne dele og visualisere alle projektdata og as built-data direkte på skærmen via Leica ConX, den cloudbaserede platform, der skaber tæt forbindelse mellem felt og kontor. Med den problemfri integration inden for iCON-porteføljen oprettes boremønstre i Leica iCON site.

Begge maskinstyringssystemer bliver præsenteret live på CONEXPO-CON / AGG-messen, den 10.-14. Marts 2020 i Las Vegas, USA, den nordlige hal i Hexagons stand # N-12166. Derudover på flere af vores nordiske messer i løbet af foråret.

LÆS også: Nye EN-godkendelser giver facadebyggere det største udvalg af Hueck profiler med WindowMaster motorer nogensinde
Leica Geosystems introducerer løsninger til rammemaskiner og borerigge's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger