Parker Hannifin – Vi gør motorer mere sikre og nemmere at kontrollere i eksplosive atmosfærer
Motorer og sensorer går hånd i hånd. EX-sortimentet af motorer har allerede et bredt udvalg af sensorer, der giver feedback på forskellige parametre, og nu har Parker tilføjet en HIPERFACE DSL®-koder til EX-sortimentet af motorer med eksplosionssikre afskærmninger. Det gør det endnu nemmere at kontrollere og overvåge EX-servomotorerne ved hjælp af Parkers servodrevcontroller.
High Performance Interface Digital Servo Link-protokollen (HIPERFACE DSL) kører på en standard RS485-forbindelse for at tilføje den nødvendige robusthed, der skal til for at bruge den i så godt som alle applikationer. Det omfatter industrielt maskineri, robotstyring samt kemikalie- og affaldssorteringsanlæg.
Den største fordel ved denne teknologi er, at den kun bruger ét kabel til at levere alle motorens kontrolfunktioner. Kablet, der kan være op til 100 meter langt, kan bundtes sammen med strømkablet, hvilket gør det nemmere at levere strøm og kontrollere maskiner, robotter og andet udstyr. Fordi der kun kræves et lille kabel, er forsyningsledningen til industrielle maskiner lettere og mere fleksibelt, hvilket gør dem mere pålidelige, samtidig med at de giver større bevægelsesfrihed.
EX-motorerne, der nu er udstyret med HIPERFACE DSL®-grænsefladen, har en eksplosionssikker afskærmning og er certificeret til brug i eksplosive atmosfærer (CE/ATEX og IECEx). Det omfatter også brug i atmosfærer, hvor der er eksplosive gasser eller støv til stede.Eftersom der kun er brug for ét kabel, har EX-motorerne lave totale omkostninger og giver en mere pålidelig løsning end en motor, der kræver to forbindelser til kontrol og feedback. Disse permanente magnetmotorer har et momentinterval på 1,75-35 Nm og kommer med en 2-polet resolver som standard og nu en valgfri HIPERFACE DSL®-koder. Det giver en opløsning på op til 20 bit pr. omdrejning og maks. 4.096 omdrejninger i et multi-drejesystem. Den termiske beskyttelse er dækket af termoafbrydere og varmesikringer, der er integreret i motorens drejninger.
EX-motorer er kompatible med Parkers servodrev (PSD)-serier, der giver en komplet løsning til motorkontrol i ATEX-anvendelser.
Vi kan også tilbyde en komplet drevløsning til ATEX-anvendelser med ETH-aktuatoren og GXA-gearkassen (ATEX).
Til slut er Parkers velkendte ETH-elektrocylinder-sortiment certificeret til brug i eksplosive gasatmosfærer (enhedsgruppe II, kategori 2G).






