Caverion og Better Energy indgår stor strategisk aftale om solcelleparker
Et elproducerende solcelleanlæg består af et antal jævnstrømsproducerende solcellemoduler og en vekselretter, der omdanner jævnstrømmen til vekselstrøm.
Caverion og Better Energy sætter nu yderligere skub i den grønne omstilling af Danmarks energisektor. Fremover skal teknikentreprenøren Caverion være Better Energys foretrukne partner til at levere den underliggende teknik til det grønne energiselskabs mange nye solcelleparker, som de kommende år skal etableres i bl.a. Danmark.
Se Leverandører af Solcelleanlæg her
“Aftalen med Better Energy er et helt afgørende element i vores strategi om at bidrage med intelligente og bæredygtige løsninger, der kan være med til at løfte den grønne omstilling i Danmark. Den agenda er blevet accelereret voldsomt som følge af energikrisen i Europa, og vi er glade for at kunne spille en vigtig rolle,” siger Carsten Sørensen, der er administrerende direktør i Caverion Danmark.
Caverion i Danmark er specialiseret i bl.a. installation og drift af store solcelleparker og har deltaget i opførelsen af flere af Danmarks største anlæg.
Konkret skal Caverion installere hele højspændingsnettet under Better Energys solcelleparker, herunder kabler, opsamlingsanlæg og transformeranlæg. Det er det fundament, som samlet set sikrer, at den producerede energi fra solcellerne bliver til grøn strøm, der kan forsyne virksomheder, byer og lande.
Masser af GW i pipelinen
Better Energy ejer i et partnerskab med Industriens Pension mere end 1 GW grøn energiproduktion i form af 21 solcelleparker, 16 i Danmark og 5 i Polen, til en samlet anlægssum på ca. 5 mia. kr. Better Energy er en af de hurtigst voksende leverandører af solenergi i Nordeuropa med en pipeline på over 10 GW storskala solcelleparker.
I Better Energy er man glade for at knytte tættere bånd til Caverion.
”Verden har brug for mere grøn strøm, og vi kommer til at etablere langt flere GW solkraft de kommende år. For at lykkes er det afgørende at have kompetente og leveringsdygtige partnere. Derfor er vi meget tilfredse med at have indgået et strategisk og formelt samarbejde med Caverion, som nu bliver vores primære leverandør på installationen af højspændingsanlæggene i vores solcelleparker,” siger Nicolai Faaborg Andresen Head of construction & commissioning hos Better Energy.






