Grundfos sætter fokus på smartere fjernvarmedrift og vandbehandling på årets landsmøde

Flere forskellige energikilder skal spille sammen, og det øger behovet for fleksible løsninger og for at se på hele installationen frem for de enkelte komponenter hver for sig.

Flere forskellige energikilder skal spille sammen, og det øger behovet for fleksible løsninger og for at se på hele installationen frem for de enkelte komponenter hver for sig.

Når fjernvarmebranchen samles til Dansk Fjernvarmes Landsmøde i Aalborg den 29. og 30. oktober, er Grundfos igen med. I år sætter virksomheden blandt andet fokus på, hvordan målepunkter, intelligente pumpeløsninger og den rette vandbehandling kan bidrage til en mere effektiv og stabil drift af fjernvarmenettet.

Fjernvarmesektoren er i udvikling, og det stiller nye krav til, hvordan værkerne driver og udvikler deres anlæg. Elektrificering og sektorkobling betyder blandt andet, at flere forskellige energikilder skal spille sammen, samtidig med at der fortsat er fokus på både driftssikkerhed og driftsøkonomi.

For Grundfos betyder udviklingen, at fokus i stigende grad bevæger sig fra den enkelte pumpe til den samlede systemløsning. Her spiller målepunkter i fjernvarmenettet en vigtig rolle, fordi de giver værkerne mulighed for at styre blandt andet tryk, temperatur og produktion på baggrund af data fra nettet.

– Når måledata bringes aktivt i spil, kan den billigste varmeproduktion udnyttes optimalt og flyttes så langt ud i nettet som muligt. Det giver varmeværket mulighed for at drifte mere præcist, reagere hurtigere og skabe en mere økonomisk og stabil forsyning for forbrugerne, siger Lars Heine Knudsen, District Heating – Solutions Sales Manager.

På årets landsmøde præsenterer Grundfos blandt andet et nyt brøndmålepunkt, der ikke kræver ekstern strømforsyning. Enheden genererer selv den nødvendige strøm under drift og kan sende data hjem hvert minut. Det gør den særligt velegnet til aktiv styring af pumpecentraler og til områder i nettet, hvor adgang til strøm ellers kan være en udfordring.

Fra den enkelte pumpe til den samlede løsning

Også på pumpesiden handler udviklingen i stigende grad om at se på det samlede system frem for alene at vælge den rigtige pumpe. Pumperne er centrale komponenter i fjernvarmeanlæggene, og den rigtige pumpeløsning kan være med til at forbedre driftsøkonomien uden at gå på kompromis med driftssikkerheden.

– Ved valg af pumper har driftssikkerhed traditionelt været det altoverskyggende kriterium – og det er stadig den vigtigste faktor for et fjernvarmeværk. Men i dag er der langt større fokus på, hvordan man samtidig kan optimere driftsøkonomien. Med den rigtige pumpeløsning kan man reducere energiforbruget og få en bedre driftsøkonomi uden at gå på kompromis med driftssikkerheden, siger Henning Gregersen, Senior Sales Engineer i Grundfos District Energy CBS.

Grundfos oplever samtidig, at udviklingen inden for blandt andet elektrificering og sektorkobling ændrer kravene til fjernvarmesystemerne. Flere forskellige energikilder skal spille sammen, og det øger behovet for fleksible løsninger og for at se på hele installationen frem for de enkelte komponenter hver for sig.

– Vi ser os ikke alene som en leverandør af produkter, men i højere grad som en samarbejdspartner, der bringer vores erfaringer i spil, når løsningerne skal udvikles og tilpasses de konkrete forhold, siger Henning Gregersen og fortsætter:

– Udviklingen går stærkt, og derfor handler vores arbejde i høj grad om at være en samarbejdspartner for værkerne. Vi har erfaring fra mange forskellige installationer, som vi kan bringe med ind i dialogen og bruge til at finde den løsning, der passer til det enkelte system.

Vandkvalitet er afgørende for anlægget

På årets landsmøde er vandbehandling også på dagsordenen. Vandet spiller en central rolle i fjernvarmeanlæggene, og den rette vandkvalitet er afgørende for at passe på de store investeringer i anlæg og ledningsnet.

Fjernvarmevand skal have en kvalitet, der går ud over almindelig drikkevandskvalitet. Blandt andet skal salte og ilt fjernes, ligesom pH-værdien skal være korrekt justeret. Her er fysisk vandbehandling blevet en mulighed for alle værker uanset størrelse og i praksis reduceres kemikalieudgifterne med over 95 %.

– Vandkvaliteten er afgørende, hvis man vil passe godt på investeringerne i et fjernvarmeanlæg. Vi vil gerne vise, at der findes et alternativ til traditionel kemisk vandbehandling, og samtidig tage dialogen med værkerne om, hvilke parametre de skal have styr på for at opnå den rigtige vandkvalitet, siger Thomas Dalsgaard, Sales Manager i Grundfos Water Treatment.

Samtidig er der interesse for at udnytte de vandressourcer, der allerede findes på værkerne. Både kondensvand fra varmepumper og røggaskondensat kan opsamles og renses, så det kan genanvendes som spædevand i fjernvarmesystemet. På den måde udnytter værkerne en eksisterende ressource og reducerer samtidig behovet for at trække på drikkevandsressourcen.

På standen kan de besøgende via en touchskærm se cases fra fjernvarmeværker og få indblik i, hvordan vandbehandlingsløsningerne fungerer i praksis.

– Vi oplever, at der er interesse for at få lukket cirklen og udnytte ressourcerne bedre. Det gælder både vand- og energiforbruget. Landsmødet giver os mulighed for at møde både eksisterende kunder og andre i branchen og tale om de udfordringer, de oplever i den daglige drift, afslutter Thomas Dalsgaard.

Find Leverandører af Pumper her

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger