Kardex Mlog gør NÖM klar til fremtiden

Kardex Mlog gør NÖM klar til fremtiden

Kardex Mlog gør NÖM klar til fremtiden

NÖM AG har givet Kardex Mlog opgaven med at opføre et fuldautomatisk forsendelseslager samt omfattende transportteknologi. Det nye anlæg vil tilbyde op til 26.000 pallepladser. Som totalentreprenør koordinerer Kardex Mlog også stålkonstruktionen til reolsystemet, tag- og vægbeklædningen samt leveringen af to elektriske monorailsystemer. Grundstensnedlæggelsen fandt sted den 23. juni, og projektets færdiggørelse er planlagt til april 2027.

NÖM AG, med hovedsæde i Baden nær Wien, tilbyder et sortiment på omkring 1.000 produkter og leverer til kunder i hele Europa. De primære salgsområder er det østlige Østrig og det nordlige Italien. Med et dagligt afsendelsesvolumen på gennemsnitligt 2.200 paller har virksomhedens logistik nået sin kapacitetsgrænse. Opførelsen af det nye forsendelseslager er derfor en reaktion på den dynamisk stigende ordretilgang og de øgede krav til hastighed og præcision i forsyningskæden.

Projektet omfatter opførelsen af et nyt logistikcenter på lokationen i Baden med et fuldautomatisk forsendelsesanlæg og tilhørende transportteknologi. En elektrisk monorail skal forbinde anlægget med vareudgangsområdet. Anlægget vil blive styret og organiseret via virksomhedens materialeflow- og lagerstyringssystem, SAP EWM.

”Nybyggeriet betyder ikke yderligere jordforsegling, da vi udnytter et eksisterende areal. Samtidig vil den direkte forbindelse til det nye lager reducere antallet af lastbiltransporter med mere end 10.000 om året,” understreger Josef Simon, produktions- og teknologidirektør hos NÖM AG, som er ansvarlig for byggeprojektet.

”En afgørende faktor til fordel for Kardex Mlog var de mange referencer fra lignende projekter – også inden for mejeriindustrien. Derudover blev vi meget imponerede over den samarbejdsorienterede tilgang hos Kardex Mlog og deres underleverandører, som alle viste stor interesse for projektet,” siger Christoph Posawetz, logistikchef hos NÖM AG.

NÖM AG er en af de førende virksomheder i den østrigske mejeriindustri. Med mere end 125 års erfaring inden for mælkeproduktion fremstiller NÖM et bredt udvalg af mejeriprodukter, herunder mælk, yoghurt, smør, friskost og drikkevarer. Virksomheden forarbejder årligt omkring 450 millioner kilo mælk fra over 2.200 landmænd i regionen. Omkring 1.000 medarbejdere i Østrig genererede i 2024 en omsætning på 685 millioner euro. I sin produktion benytter NÖM den nyeste teknologi og investerer løbende i forskning og udvikling for at sikre højeste kvalitet og bæredygtighed. NÖM er en vigtig arbejdsgiver og samarbejdspartner for landbruget i regionen og engagerer sig desuden aktivt i sociale og miljømæssige projekter.

LÆS også: groninger – Klog kombination for voksende logistik
Kardex Danmark A/S's Firmaprofil

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Cookie-indstillinger